Liga II

„Municipalii” au prins viteză

CSM RM. VÂLCEA – ARIEŞUL TURDA 2-1
* pentru prima oară în acest sezon, echipa antrenată de Marius Mitu şi Dumitru Teleşpan a legat două victorii consecutive în campionat

După un start mai puţin fast, CSM Rm. Vâlcea pare că şi-a regăsit cadenţa, iar la finele săptămânii trecute a bifat cel de-al treilea meci consecutiv fără înfrângere. Mai mult decât atât, pentru prima oară în acest sezon, echipa antrenată de Marius Mitu şi Dumitru Teleşpan a legat două victorii la rând în campionat. Ultima „victimă” a „municipalilor” a fost Arieşul Turda, nimeni alta decât codaşa Seriei a II-a, în faţa cărora Florin Pârvu & Co. s-au impus totuşi cu emoţii, cu scorul de 2-1.

Din cinci ocazii, vâlcenii au fructificat doar una în prima repriză

Vâlcenii au început în trombă duelul de sâmbăta trecută, parcă în ideea de a a-şi asigura cât mai repede victoria, iar ocaziile s-au succedat cu repeziciune la poarta ex-vâlceanului Florin Pampea. CSM a deschis scorul rapid, în minutul 9, după cemingea a circulat pe traseul Stoica – Vasile – Văduva, ultimul trimiţând mingea în plasa porţii adverse cu un şut din 14 metri, pe lângă Pampea: 1-0. În minutul 11, portarul echipei din Turda a ieşit curajos la 18 metri pentru a-l bloca pe Stoica, care a fost lansat excelent în adâncime de Văduva. Pampea s-a remarcat din nou peste câteva minute, atunci când a respins de la vinclu un şut frumos al lui Stoica, în urmă căruia ex-vâlceanul s-a lovit uşor şi de bara laterală. În minutul 22, Gogoşoiu a scăpat singur spre poarta adversă, l-a driblat şi pe Pampea, dar şi-a închis unghiul, iar şutul său a fost blocat de Bier. La poarta cealaltă, unica ocazie a oaspeţilor s-a consemnat în minutul 45, atunci când Timar nu l-a putut învinge pe Tufişi cu un şut din interiorul careului de 16 metri, iar ulterior Hadâr a trimis mingea cu capul peste transversală.

Două goluri în cinci minute, câte unul în fiecare poartă

Repriza secundă a adus pe teren parcă o altă echipă ardeleană, decisă să întoarcă jocul în favoarea sa. Totuşi, prima ocazie a aparţinut tot CSM-ului, atunci când Stoica a făcut o cursă senzaţională de la jumătatea terenului, a ajuns singur cu Pampea în careul de 16 metri, dar a şutat de puţin pe lângă poartă. Egalitatea a fost restabilită în minutul 56, atunci când oaspeţii au beneficiat de o lovitură liberă de la peste 30 de metri. Mingea a fost trimisă în careul de 16 metri, Douda a recentrat-o în faţa porţii, de unde fundaşul ex-vâlcean Tiberiu Bier a trimis-o în plasă, pe sub Tufişi: 1-1. Replica vâlcenilor a venit la doar cinci minute: după un şut din afara careului al lui Roşca, respins în faţă de Pampea, mingea a ajuns la Pribac, care a fentat scurt doi adversari în suprafaţa de pedeapsă şi a punctat cu toată opoziţia portarului advers: 2-1. Elevii lui George Ciorceri au încercat să revină în joc, iar în minutul 66 noul intrat Felipe De Santos l-a găsit excelent cu o pasă în spatele defensivei vâlcene pe cel supranumit „Tili-Gol” pe vremea când evoua la CFR Cluj (Cosmin Tilincă), dar Tufişi a fost mai rapid şi a blocat mingea în careul de 6 metri.

Spectatorii vâlceni au trăit finalul meciului la intensitate maximă

În minutul 88, oaspeţii au înscris prin Felipe de Santos, dar arbitrul de centru al partidei, bucureşteanul Marcel Bârsan, a apreciat că jucătorul de culoare al echipei ardelene l-a faultat pe Tufişi atunci când a sărit să lovească mingea cu capul. Cei 300 de spectatori prezenţi în Zăvoi au avut cu adevărat emoţii în primul minut de prelungiri, atunci când oaspeţii au beneficiat de o lovitură liberă indirectă de la 7 metri, după ce Tufişi a prins imprudent mingea în braţe după ce aceasta a fost atinsă de un coechipier. Vaida n-a reuşit însă să găsească o breşă în zidul format din cei 11 jucători vâlceni pe linia porţii şi a şutat puternic în capul lui Vasile, care s-a prăbuşit imediat la pământ şi a avut nevoie de îngrijiri medicale. Ulterior, tânărul şi neobositul fotbalist al CSM-ului a fost foarte aproape să dea lovitura de graţie, atunci când vâlcenii au iniţiat un contraatac rapid, pe care l-a finalizat cu un şut în plasa laterală a porţii lui Pampea.
Au evoluat pentru CSM Rm. Vâlcea: Tufişi – Tomozei, Kalai, I. Popescu, Vătăjelu, Vasile, Roşca, Pârvu, Văduva (Pribac ’46), Stoica (Ene ’76), Gogoşoiu (Dalu ’68).