VoleiAlte sporturi

Zi nefastă pentru echipele de volei de la CNMB

Astăzi, echipele de volei de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” au disputat primele meciuri oficiale din acest an. Din păcate, atât cadeţii pregătiţi de Marius Mărgărit, cât şi cadetele antrenate de Romaniţa Nicolau au pierdut partidele programate în Campionatele Naţionale. Astfel, băieţii s-au întors înfrânţi din deplasarea de la Craiova, unde au înfruntat formaţia similară a Colegiului Naţional „Nicolae Titulescu”. Deşi trupa din Bănie s-a impus cu 3-0 (pe seturi: 25-14, 25-13, 25-21), antrenorul echipei vâlcene a apreciat evoluţia jucătorilor săi, cărora le-a acordat la final nota 7. În schimb, fetele au pierdut pe teren propriu, în Sala Capela, în faţa grupării CS Dacia Mioveni 2012, cu scorul de 3-1. Rezultatul este însă unul meritoriu, având în vedere că argeşencele aveau victorii pe linie în cele şase partide anterioare, în care nu au cedat decât un singur set, în faţa viceliderei CNNT Craiova, în deplasare. Astfel, echipa Romaniţei Nicolau a devenit cea de-a doua formaţie din Seria E care a smuls liderei incontestabile a clasamentului un set în acest sezon. (N.C.)