Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Volei

Voleibaliştii lui Marius Mărgărit au pierdut la CSŞ Blaj (0-3)

Cadeţii de la CNMB au fost învinşi cu scorul de 3-1 de CSŞ Blaj, într-un meci care a avut loc duminică, 26 februarie, pe terenul formaţiei din judeţul Alba. Voleibaliştii pregătiţi de  Marius Mărgărit au început jocul foarte bine şi au condus cu 17-10 în primul set. A urmat însă o perioadă extrem de slabă, în care vâlcenii n-au mai câştigat decât un punct până la finalul setului, astfel că CSŞ Blaj a întors rezultatul şi s-a impus cu 25-18. Robert Saroşi & Co. şi-au adjudecat ulterior cel de-al doilea set (cu scorul de 25-19), însă le-au pierdut pe următoarele două (cu 25-16 şi 25-21).

„Elevii mei au fost de nerecunoscut! Mă uitam la ei şi chiar nu ştiam cine sunt!”

„Sunt foarte supărat după acest meci, deoarece cred că am trecut pe lângă o victorie mare. Am condus mult timp în setul 1, dar l-am pierdut după un final dezastruos! L-am câştigat apoi pe cel de-al doilea, dar până la urmă am fost învinşi cu 3-1. Ce m-a surprins cel mai mult e faptul că elevii mei au fost de nerecunoscut! Nu s-au mai comportat deloc la fel de bine ca în meciul anterior, de la Timişoara, sau măcar ca la antrenamentele pe care le-am făcut săptămâna trecută, ci au jucat extraordinar de prost. Ne-au tras mult în jos emoţiile, pentru că echipa din Blaj nu a fost mai bună decât noi. Dacă jucătorii mei ar fi fost mai concentraţi, scorul final era cu totul altul. Chiar nu înţeleg ce s-a întâmplat! E posibil să fi contat însă şi lipsa noastră de experienţă, deoarece mulţi dintre elevii mei nu au mai jucat în prealabil decât cinci meciuri oficiale înaintea celui de la Blaj. Oricum, n-aveam nicio şansă să urcăm în clasament, chiar dacă ne-am fi impus la Blaj, pentru că am evoluat din nou fără un jucător cu talie, după ce Raul Popa s-a lăsat de volei. Repet, îmi pare enorm de rău că am pierdut acest meci, mai ales după cum începuse primul set, când am dominat clar, până la 17-10. Atunci, mă gândeam că-i vom zdrobi pe adversari şi mă aşteptam la o victorie scurtă a noastră, cu 3-0, dar dintr-o dată lucrurile au luat o altă întorsătură!”, ne-a declarat Marius Mărgărit.
După meciul de la Blaj, antrenorul de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” a apreciat doar evoluţia a doi jucători. „Cu excepţia lui Robert Saroşi şi Florin Teodorescu, care au jucat cât de cât bine, nu foarte bine, toţi ceilalţi au fost foarte slabi. Mă uitam la ei şi chiar nu ştiam cine sunt! Mă refer aici la Mihai Gheorghe, Dănuţ Chirţă, Mădălin Copilu şi la Eduard Glodeanu”, a încheiat Mărgărit.
Cadeţii de la CNMB mai au de jucat un singur meci în acest sezon, duminică, 12 martie, pe teren propriu, în Sala Capela, cu CSŞ Bega Timişoara. (N.C.)