Volei

Voleibalistele de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, doar pe locul 4 la turneul semifinal de la Lugoj

Week-end-ul trecut, la Lugoj, au avut loc meciurile celei de-a doua faze semifinale din cadrul Campionatului Naţional de volei rezervat junioarelor. La competiţia din Banat, au participat patru echipe, printre care s-a numărat şi Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. Celelalte formaţii prezente au fost CSŞ Lugoj (organizatoarea turneului), LPS Cluj-Napoca şi CSŞ 2 Baia Mare. Elevele lui Marius Măgărit au pierdut toate cele trei meciuri jucate, fiind învinse pe rând de Baia Mare (1-3), Cluj-Napoca (1-3) şi Lugoj (0-3), astfel că s-au clasat doar pe locul 4 la turneul de la Lugoj şi au ratat calificarea în ultimul act al Campionatului Naţional. Competiţia a fost câştigată chiar de gazda turneului, CSŞ Lugoj, care a obţinut biletul pentru faza finală.
„Am avut prestaţii modeste în cele trei meciuri pe care le-am disputat la Lugoj. Am jucat slăbuţ în primele două zile, când am înfruntat echipele din Baia Mare şi Cluj-Napoca, în faţa cărora am pierdut cu acelaşi scor, 3-1. Echipele adverse ne-au condus de fiecare dată cu 2-0, iar după ce noi am câştigat un set, acestea au închis meciurile la 3-1. Culmea însă, când am înfruntat cea mai valoroasă echipă a turneului, CSŞ Lugoj, am avut o evoluţie mult mai bună, deşi am pierdut cu 3-0. A fost un meci foarte spectaculos, fetele noastre fiind aplaudate la scenă deschisă. Jocul n-a avut însă istoric, Lugojul s-a impus cu un 3-0 sec, iar asta deoarece diferenţa de valoare a fost clară în favoarea adVersarelor”, a afirmat antrenorul echipei vâlcene, Marius Măgărit.

Marius Mărgărit, antrenor CNMB:
„Fetele noastre s-au apărat ca nişte leoaice, dar punctele se fac cu atacul, nu cu apărarea!”

Tehnicianul a mai declarat că echipa pe care o pregăteşte nu se putea clasa în niciun caz mai sus de locul 4 la turneul de la Lugoj. „Deznodământul era clar de la început, era greu să terminăm mai sus de locul 4, deşi am sperat la mai mult. A fost o diferenţă de valoare între noi şi celelalte trei participante. Era evident că Lugojul va câştiga locul 1, deoarece Clubul Sportiv Şcolar din localitate e foarte bine organizat şi are câţiva sponsori puternici alături. Din lotul echipei din Banat, au făcut parte inclusiv trei fete care joacă în Divizia A1. Poate tocmai de aceea, Lugojul a câştigat fără dubii toate meciurile, cu 3-0. Nici cu echipele din Baia Mare şi Cluj-Napoca nu ne-am descurcat, acestea fiindu-ne superioare, de asemenea”, a subliniat Mărgărit, iar apoi a adăugat: „Din păcate, la noi s-a simţit din plin lipsa ridicătoarei Ştefania Pomană, care din pricina problemelor de sănătate nu ne-a mai putut ajuta în acest final de sezon. Altfel, trebuie să menţionez că toate celelalte trei adversare au avut jucătoare cu talie şi au arătat multă forţă în atac, capitol la care noi nu am prea excelat. Chiar şi aşa, fetele noatre au luptat pentru fiecare punct şi chiar au fost apreciate de ceilalţi antrenori, care au spus că am avut cea mai bună apărare dintre toate cele patru participante. Repet, singurul lucru negativ a fost acela că n-am prea avut forţă în atac, pentru că n-am avut jucătoare înalte, motiv pentru care nici nu am finalizat adesea fazele noastre ofensive. În schimb, fetele s-au apărat ca nişte leoaice, dar acest lucru nu a fost suficient. Pentru că punctele le faci cu atacul, nu cu apărarea! De aceea spun că nici nu puteam obţine mai mult! Una peste alta, trebuie să recunoaştem că aceasta e valoarea noastră. Ne-a lipsit forţa în atac, pentru că am avut jucătoare doar de 1,70 metri înălţime, pe când adversarele au aliniat fete de peste 1,80, deci era clar că ne-a fost foarte greu să finalizăm”.

Căpitanul Alina Blăgan, cea mai constantă jucătoare în toate cele trei meciuri

Potrivit afirmaţiilor lui Marius Mărgărit, cea mai constantă jucătoare vâlceană la turneul de la Lugoj a fost, din nou, Alina Blăgan. „Căpitanul nostru de echipă a a jucat bine spre foarte bine în toate meciurile! În rest, celelalte jucătoare au avut unele oscilaţii. Şi Mara Moldovan a jucat cât de cât bine, pentru câtă pregătire a avut la startul turneului, dar de apreciat a fost şi Carina Rabacu. În general, în fazele pe care le-am câştigat, s-au implicat toate jucătoarele care au fost pe teren. Am avut multe momente bune, care au alternat cu numeroase greşeli”, a precizat Mărgărit.
Turneul final de junioare de la Lugoj a fost ultima competiţie din sezonul actual pentru voleiul vâlcean. Celelalte campionate în care a fost angrenat Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” (de cadete, cadeţi şi speranţe), precum şi întrecerile din Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar (pentru licee) şi Olimpiada Gimnaziilor (pentru clasele V-VIII), atât pentru fete, cât şi pentru băieţi, s-au încheiat deja. „Dintre toate competiţiile la care am participat, cel mai bun rezultat l-am obţinut la junioare. Din cele peste 40 de echipe care au început sezonul, am ajuns în cea de-a doua fază semifinală a Campionatului Naţional. Am fost depăşiţi de cele şase echipe care au mers la turneul final, precum şi de formaţiile clasate pe locurile 1-3 în seriile semifinale. Am terminat pe locul 4 într-una dintre cele două serii, dar cum în cealaltă grupă o echipă nu s-a prezentat, înseamnă că am încheiat însă anul competiţional pe locul 11, adică în prima treime. Ceea ce e totuşi o performanţă, având în vedere perioada din ce în ce mai dificilă prin care trece voleiului vâlcean. Deşi trebuia să organizeze celălalt turneu semifinal, clubul B. P. Haşdeu Buzău s-a retras din campionat în ultima clipă (din nu se ştie ce probleme), astfel că Federaţia a stabilit ca meciurile să fie organizate în Capitală, de CSM Bucureşti. Echipa din Buzău a fost astfel descalificată pentru că nu s-a prezentat, iar în clasamentul neoficial noi am avansat până pe locul 11”, a conchis Marius Mărgărit, antrenorul echipei vâlcene de volei – junioare de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. (N.C.)