Fără categorieLiga 6Fotbal

Voinţa Orleşti a câştigat trei puncte şi cinci milioane de lei vechi cu CS Mădulari

Diaconeasa_NiconÎn runda precedentă a Superligii, la Orleşti, Voinţa a întâlnit CS Mădulari. Meciul a fost unul aparte, dat fiind faptul că în pauza de iarnă nu mai puţin de cinci jucători au părăsit echipa lui Daniel Dimulescu pentru a ajuta trupa pregătită de Valentin Drăguşin să se salveze de la retrogradare. A fost un derby al orgoliilor, în care sponsorul formaţiei din Mădulari şi-a pus mari speranţe. Probabil entuziasmat după victoria cu Minerul Costeşti, de pe teren propriu, Dimulescu a făcut şi un pariu cu unul dintre susţinătorii Voinţei, Dumitru Tudor. A pus pe masă cinci milioane lei vechi pentru o victorie a echipei sale. Orleştenii i-au luat banii. După 1-1 la pauză, Voinţa a reuşit în partea secundă să tranşeze soarta meciului în favoarea sa. „Jean” Sticlaru i-a „împuşcat” pe „vânători” cu un hat-trick  de senzaţie (ultima reuşită a fost una de generic).

Partida s-a încheiat la scorul de 3-1 în favoarea gazdelor. Astfel, CS Mădulari a pierdut atât cele trei puncte, cât şi cinci milioane lei vechi, banii patronului, pe care câştigătorul, inginerul Tudor, i-a împărţit jucătorilor Voinţei. Formaţia din Orleşti a acumulat în cele două etape din această primăvară patru puncte şi încă speră că va prinde un loc de baraj pentru menţinerea în Superligă. „Avem toate condiţiile pentru a obţine ce ne-am propus. Pentru acest lucru îi mulţumim domnului primar Constantin Cârstina, dar şi patronului de la Spălătoria «La Marinică». De asemenea, mulţumim brigăzii de arbitri din meciul cu CS Mădulari, care s-a achitat foarte bine de sarcini, pe un teren greu. Sperăm să continuăm pe un drum ascendent şi să reuşim să rămânem în Superligă”, a spus preşedintele Voinţei, Nicon Diaconeasa, după victoria cu CS Mădulari. (S.S.)