Viitorul Păuşeşti Măglaşi, la prima victorie din acest sezon

Duminică, 10 septembrie, Viitorul Păuşeşti Măglaşi a reuşit să producă surpriza în Seria Est a Ligii a IV-a. Claudiu Dumitru şi colegii săi s-au impus cu scorul de 2-1 în faţa celor de la Oltul Drăgoeşti, formaţie care avea maxim de puncte înaintea acestei runde. Pentru Viitorul a fost primul succes din acest sezon. În precedentele trei întâlniri de până acum, trupa din comuna primarului Alexandru Dediu nu a reuşit să obţină decât un punct. Oaspeţii au pornit, aşadar, ca mare favoriţi la câştigarea meciului. După aspectul jocului din primele minute părea că nu e decât o chestiune de timp până când aceştia vor prelua conducerea. Însă, minutele s-au scurs, iar golul a întârziat să apară. S-a intrat la pauză la egalitate: 0-0. În debutul părţii secunde, Alexandru Man şi colegii săi s-au jucat cu ocaziile. Au ratat din situaţii de „unu la unu” cu portarul, au trimis mingea de două ori în bară, iar apoi s-au trezit conduşi. Gazdele au deschis scorul dintr-o lovitură liberă. Ovidiu Lăzăroiu (FOTO) a trimis balonul pe lângă zid, spre colţul lung, portarul a rămas pe centrul porţii şi nu a mai reuşit să intervină: 1-0. Dumitru & Co. au încercat să ţină de rezultat, dar după cinci minute s-a restabilit egalitatea. O lipsă de atenţie în apărarea celor de la Viitorul a făcut ca scorul să devină 1-1. Daniel Alexa a readus speranţa oaspeţilor într-un rezultat pozitiv la Păuşeşti. Jucătorii lui Dorinel Bălău au crezut că odată „spartă gheaţa”, va veni şi golul 2. În minutul 66 a venit, într-adevăr şi golul 2, însă l-au marcat gazdele. Acelaşi jucător care a deschis scorul, Lăzăroiu, s-a plimbat cu mingea la picior la marginea suprafeţei de pedeapsă, dintr-o parte în alta a terenului, ca la handbal, în încercarea de a găsi poziţia ideală pentru a şuta la poartă, iar niciunul dintre apărători nu a reuşit să-l deposedeze. Acesta a ajuns până în apropiere de colţul terenului, de unde a centrat nestingherit în faţa porţii, servindu-l perfect pe Flavius Pătrântaşu, care a împins balonul cu capul în plasă. 2-1 a fost şi rezultatul final al partidei, spre dezamăgirea oficialilor de la Drăgoeşti, care sperau să scape de această dată de „blestem” şi să reuşească să plece pentru prima dată de la Păuşeşti-Măglaşi cu toate cele trei puncte. Cu toate acestea, eşecul nu a tras prea mult în jos trupa lui Bălău şi Melente. Oltul Drăgoeşti a picat doar o poziţie în clasament, de pe 2, pe locul 3, la egalitate de puncte cu Chimia 2012 Rm. Vâlcea şi Stejarul Vlădeşti 2009.