Liga 6

Viitorul Dăeşti şi Flacăra Horezu se vor reîntâlni miercuri, în sferturile Cupei

* la finele săptămânii trecute, trupa pregătită de Vasile Ilinca s-a impus categoric în campionat, cu scorul de 3-1

Flacăra Horezu s-a impus categoric, cu scorul de 3-1, în deplasare, în faţa echipei Viitorul Dăeşti, în derbiul rundei din week-end-ul trecut, din cadrul Superligii judeţene. Într-un alt meci disputat în etapa a III-a din play-off, Posada Perişani a trecut cu 3-0, pe „sinteticul” din Popeşti, de Voinţa Orleşti.
Prin victoria de la Fedeleşoiu, fotbaliştii pregătiţi de Vasile Ilinca au relansat lupta pentru titlul de campioană, fiecare dintre cele trei fruntaşe ale clasamentului având şanse egale de a termina la final pe primul loc. În acest moment, Posada Perişani şi Viitorul Dăeşti au câte 58 de puncte în cont, iar Flacăra Horezu – 55. Elevii lui Dumitru Teleşpan au revenit în fruntea Superligii graţie golaverajului (+70, faţă de +69 al echipei antrenate de Cosmin Ursu).
În următoarea rundă, care va avea loc la finele săptămânii viitoare, este programat un alt duel de „cinci stele”. Astfel, în Treapt, Flacăra Horezu va primi vizita noii lidere, Posada Perişani. În schimb, Viitorul Dăeşti pare a avea o misiune uşoară pe teren propriu, cu FC Băbeni. Ambele partide vor avea loc sâmbătă, 29 aprilie, de la ora 11.00.
Până atunci, Viitorul Dăeşti şi Flacăra Horezu se vor reîntâlni miercuri, 26 aprilie, de la ora 18.00, tot la Fedeleşoiu, în sferturile Cupei României. Partida va fi un bun prilej de revanşă pentru formaţia primarului George Popolan. (N.C.)