Liga IIIFotbal

Viitorul Dăești, înfrângere usturătoare la Șoimii Lipova

În această dupa-amiază, Viitorul Dăești a disputat un nou meci în județul Arad. Gruparea din Fedeleșoiu a întâlnit echipa de pe locul 10 din Seria a IV-a a Ligii a III-a, Șoimii Lipova. Meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor, care s-au impus în acest joc fără drept de apel, cu scorul de 4-0, dăeștenii demonstrând încă o dată cât de vulnerabili sunt pe faza de apărare. Arădenii au surprins pentru prima dată defensiva vâlceană în minutul 24. Șulea a șutat, Marinoiu a respins, dar mingea a ajuns tot la un adversar. Banyoi a trimis balonul sub transversală: 1-0. La pauză s-a intrat la acest scor. Nimic nu părea pierdut pentru Dăești. Mai avea 45 de minute să anuleze avantajul celor de la Lipova și să forțeze chiar obținerea unei victorii. Din păcate, în partea secundă lucrurile au mers și mai prost pentru formația vâlceană, care a mai încasat alte trei goluri. În minutul 53, Rusu a majorat diferența celor de la Lipova la 2-0, după ce a driblat doi adversari. Șapte minute mai tarziu, pe contraatac, Istrate a marcat pentru 3-0. Suferința vâlcenilor nu a fost curmată. Gazdele au marcat și golul 4. Cu un sfert de oră înainte de final, Banyoi și-a trecut în cont „dubla”. Pentru Viitorul, eșecul cu Lipova a fost al patrulea din acest sezon. În etapa viitoare, elevii lui Gabi Mangalagiu vor primi vizita ultimei clasate, Gilortul Tg. Cărbunești.

Cu Șoimii Lipova au jucat pentru Viitorul Dăesti: Marinoiu- Săraru (Dobre 75), Iordache, Bucei, M. Roșianu, Rizea, Pîrvu, Dima (Talpoș 70), Neacșu, Horumbă (I. Marian 62), Fl. Costea (Pașoi 70).