Liga 6

Viitorul Dăeşti, doar 0-0 pe teren propriu cu AS Milcov

* echipa vâlceană a ratat un penalti, în minutul 41, prin căpitanul Andrei Fistogeanu

Sâmbătă, 17 iunie, Viitorul Dăești a disputat meciul tur din barajul de promovare în Liga a III-a. Echipa antrenată de Cosmin Ursu a înfruntat-o, pe stadionul de la Fedeleșoiu, pe campioana județului Olt, AS Milcov.
Partida s-a jucat pe un teren îmbibat de apă, astfel că fotbaliştii ambelor formaţii au controlat mingea cu mare dificultate. Din această cauză, meciul a fost unul de luptă, vâlcenii având cel mai mult de suferit, deoarece au întâmpinat probleme la construcţia atacurilor. Astfel, deși au avut mai multe ocazii decât adversarii, vâlcenii nu au reușit să concretizeze niciuna dintre acestea.
Mai mult decât atât, în minutul 41, capitanul dăeștenilor, Andrei Fistogeanu, a ratat și un penalti. Mingea șutată de acesta a lovit rădăcina barei laterale, iar apoi a fost degajată de fundașii milcoveni. Partida tur a „dublei” de baraj pentru promovare în Liga a III-a s-a încheiat până la urmă cu un scor alb (0-0), care menține suspansul în privința echipei care va urca în eșalonul superior.
În acest prim duel împotriva campioanei judeţului Olt, pentru Viitorul Dăeşti au evoluat următorii jucători: Marius Vlădoi – Cătălin Moldoveanu, Laurenţiu Nicolaescu, Bogdan Preda, Andrei Fistogeanu, Ionuţ Cosma, Marian Filipoiu (Marius Vlad ’84), Dumitru Schinteie, Adrian Naciu, Claudiu Simion, George Neacşu (Eduard Puşcatu ’67).
Manșa retur dintre Viitorul Dăeşti şi AS Milcov se va disputa la finele acestei săptămâni, mai precis sâmbătă, 24 iunie, de la ora 17.30, pe terenul sintetic al stadionului „1 Mai”, din Slatina. (N.C.)