Liga 6

Viitorul Dăeşti a câştigat derbiul cu Posada Perişani (2-1)

Viitorul Dăeşti a reuşit să se impună în faţa echipei Posada Perişani, în derbiul Superligii. Partida a avut loc pe stadionul cu suprafaţă sintetică din comuna Popeşti şi s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea trupei antrenate de Cosmin Ursu.

Viitorul Dăeşti a condus cu 1-0 încă de la pauză, printr-un gol marcat în minutul 35, de Laurenţiu Nicolaescu. Jucătorul transferat recent din Liga a III-a, de la CS Şirineasa, a punctat cu un şut la semiînălţime, expediat din afara careului de 16 metri, după o acţiune prelungită de atac a formaţiei din comuna administrată de George Popolan.
În startul reprizei secunde, în minutul 55, Posada Perişani şi-a creat o mare oportunitate de a egala, prin Costin Roncea. Lansat excelent în adâncime, acesta a ajuns faţă în faţă cu portarul „Ţeţe” Vlădoi, dar a lobat mingea de puţin peste transversală. În loc de 1-1, la cinci minute după acea fază s-a făcut 0-2, Viitorul Dăeşti punctând din nou prin Laurenţiu Nicolaescu. Elevii lui Dumitru Teleşpan au redus din handicap în minutul 75, după ce arbitrul de centru, Daniel Demetrescu, a acordat Posadei Perişani un penalti, transformat de Costin Roncea (1-2). Chiar dacă ambele echipe şi-au mai creat câte o ocazie de gol până la final, niciuna dintre acestea nu a mai înscris.
În urma acestei victorii, Viitorul Dăeşti s-a distanţat la trei puncte de Posada Perişani, în fruntea Superligii, şi are cele mai mari şanse de a cuceri titlul de campioană judeţeană. (N.C.)