Liga 6Fotbal

Viitorul Dăeşti a câştigat şi meciul cu Chimia. Urmează derby-ul cu Minerul Costeşti

Pentru acest week-end, AJF a programat doar cele trei meciuri din play-off-ul Superligii, nu şi pe cele din play-out. Una dintre partide s-a desfăşurat în Vinerea Mare. Este vorba despre cea dintre Chimia 1973 Rm. Vâlcea, cea de-a treia clasată şi lidera Viitorul Dăeşti. Startul ar fi trebuit dat la ora 15.00, însă s-a întârziat puţin din cauza unei probleme întâmpinată de echipa gazdă (lui Gabi Glodeanu i-au rămas carnetele jucătorilor blocate în portbagajul maşinii). Până la urmă totul s-a rezolvat.

În teren, pentru oaspeţi a fost mai greu în primele minute. La 0-0, le-a trecut glonţul pe la ureche. Ciprian Vlădoi a scăpat singur cu portarul Armeanu, însă nu a reuşit să-l învingă pe acesta din urmă. În minutul 30, dăeştenii au reuşit deschiderea scorului. Roşianu şi-a adus echipa în avantaj. 1-0 pentru oaspeţi a fost şi scorul pauzei.

În partea secundă, lucrurile au mers mult mai bine pentru formaţia pregătită de Gabi Mangalagiu, care a mai înscris de alte trei ori, prin „Fane” Paşoi, Rizea şi Iordache. Luci Iordache a înscris spectaculos, cu călcâiul, după centrarea lui Lăzărescu. Partida s-a încheiat la scorul de 4-0.

„Ca de fiecare dată, am ratat foarte mult. Am avut şi trei bare. Până la urmă, am reuşit să înscriem, iar în partea a doua celelalte trei goluri au venit normal. În plus, am văzut şi câteva faze frumoase, cu succesiuni de pase reuşite. Echipa gazdă şi-a dorit să facă un joc bun împotriva noastră, aşa cum procedează toate adversarele noastre. A reuşit, dar fără să ridice vreun semn de întrebare asupra învingătoarei ”, a spus George Popolan, care a revenit alături de echipă după operaţia de ruptură de ligamente şi menisc pe care a suferit-o, recent.

Pentru lidera Superligii urmează derby-ul cu Minerul Costeşti. „Victoria cu Chimia i-o dedicăm lui Octavian Vasile, care vineri a împlinit o frumoasă vârstă. Conducerea echipei Viitorul Dăeşti îi transmite încă o dată «La mulţi ani!». Să fie sănătos şi să i se îndeplinească toate dorinţele. În privinţa următorului meci, Cu Minerul Costeşti, nu sunt multe de spus. Va fi deschis oricărui rezultat. Sperăm ca terenul să se prezinte în condiţii bune. Nu se decide campionatul în urma acestuia. Vor mai rămâne încă cinci partide. Matematic, nu e nimic încheiat. Însă, e adevărat că dacă vom câştiga, vom lua o opţiune serioasă în privinţa câştigării titlului judeţean”, a mai adăugat Popolan.

Pentru derby-ul de săptămâna viitoare, cu  Minerul Costeşti, Viitorul Dăeşti are trei jucători incerţi: Marian Ion, Bogdan Preda şi Leo Săraru, care acuză probleme medicale. (L.S.)