Acasă Liga IV Via bătrână face vinul bun! Mădălin Tîrş, gol de senzaţie pentru Malaia...

Via bătrână face vinul bun! Mădălin Tîrş, gol de senzaţie pentru Malaia la 43 de ani

444
0

Foresta Malaia a ajuns la două puncte distanţă de podiumul Ligii a IV-a. A urcat pe locul 4 după victoria la scor de forfait obţinută duminică în faţa formaţiei Minerul Berbeşti. Misiunea gazdelor nu a fost aşa de uşoară precum o arată scorul. Formaţia din localitatea administrată de primarul Gabriel Țolea a ”trăit” din golurile marcate în debutul meciului. În minutul 10, din corner, Costi Crangă a fost servit impecabil în careu şi a a reluat balonul în plasă: 1-0. La nici cinci minute după primul gol, după o aruncare de la margine, unul dintre veteranii Forestei, Mădălin Tîrş, utilizat în multe partide în faza defensivă, şi-a dovedit calităţile de vârf autentic. Dintr-o poziţie favorabilă, jucătorul Forestei, care a împlinit de curând 43 de ani, a dublat avantajul trupei lui Marius Pruneşi la 2-0. Acelaşi rezultat a fost înregistrat şi la pauză, deşi ambele formaţii au mai avut oportunităţi de a înscrie. Mădălin Tîrş a rămas la vestiare. Nu a mai revenit pe teren în partea secundă. Gazdele nu au mai avut aceeaşi prospeţime în repriza a doua. S-au retras, iar ”minerii” au încercat să profite. Au dominat teritorial, dar nu au găsit drumul spre gol. În câteva rânduri s-a remarcat şi tânărul portar al Forestei, Emanuel Dumitrescu. Până la urmă, cei care au înscris au fost tot ”pădurarii”. Cătălin Duminică a trimis balonul în plasă de două ori, însă doar unul dintre goluri, cel din minutul 76, a fost valabil. Primul nu nu a fost validat, de la margine fiind ridicat fanionul pentru off-side. Reuşita lui Duminică a contat pentru 3-0, rezultat înregistrat şi la final. Din tabăra oaspeţilor, cel mai bun a fost decarul acestora, Leonard Donţu, un jucător cu experienţă, de mare calitate.