Via bătrână face vinul bun! Mădălin Tîrş, gol de senzaţie pentru Malaia la 43 de ani

Foresta Malaia a ajuns la două puncte distanţă de podiumul Ligii a IV-a. A urcat pe locul 4 după victoria la scor de forfait obţinută duminică în faţa formaţiei Minerul Berbeşti. Misiunea gazdelor nu a fost aşa de uşoară precum o arată scorul. Formaţia din localitatea administrată de primarul Gabriel Țolea a ”trăit” din golurile marcate în debutul meciului. În minutul 10, din corner, Costi Crangă a fost servit impecabil în careu şi a a reluat balonul în plasă: 1-0. La nici cinci minute după primul gol, după o aruncare de la margine, unul dintre veteranii Forestei, Mădălin Tîrş, utilizat în multe partide în faza defensivă, şi-a dovedit calităţile de vârf autentic. Dintr-o poziţie favorabilă, jucătorul Forestei, care a împlinit de curând 43 de ani, a dublat avantajul trupei lui Marius Pruneşi la 2-0. Acelaşi rezultat a fost înregistrat şi la pauză, deşi ambele formaţii au mai avut oportunităţi de a înscrie. Mădălin Tîrş a rămas la vestiare. Nu a mai revenit pe teren în partea secundă. Gazdele nu au mai avut aceeaşi prospeţime în repriza a doua. S-au retras, iar ”minerii” au încercat să profite. Au dominat teritorial, dar nu au găsit drumul spre gol. În câteva rânduri s-a remarcat şi tânărul portar al Forestei, Emanuel Dumitrescu. Până la urmă, cei care au înscris au fost tot ”pădurarii”. Cătălin Duminică a trimis balonul în plasă de două ori, însă doar unul dintre goluri, cel din minutul 76, a fost valabil. Primul nu nu a fost validat, de la margine fiind ridicat fanionul pentru off-side. Reuşita lui Duminică a contat pentru 3-0, rezultat înregistrat şi la final. Din tabăra oaspeţilor, cel mai bun a fost decarul acestora, Leonard Donţu, un jucător cu experienţă, de mare calitate.