Atletism

Veteranii vâlceni au urcat de 14 ori pe podium la Campionatul Naţional de Atletism de la Bucureşti

În week-end-ul trecut, la Bucureşti, s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Atletism Masters, în aer liber. La acest concurs, printre competitori s-au regăsit şi patru vâlceni. Aceştia au reuşit să urce de mai multe ori pe podium. Mai exact, au cucerit 13 medalii de aur şi una de argint. Mihaela Pasăre a obţinut titlul naţional la categoria Under 45 la lungime, triplusalt, aruncarea discului şi aruncarea suliţei. La triplusalt, a stabilit şi un nou record naţional, cu o performanţă de 9,93 metri. Mihaela a mai cucerit medalia de argint la aruncarea greutăţii. În total, a obţinut cinci medalii. Cristina Marciuc a urcat de patru ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Aceasta a luat aur la Under 35 de ani la lungime, triplusalt, săritura în înălţime, precum şi la aruncarea greutăţii. Pe primul loc s-a mai clasat Cătălin Nedelcu, la Under 40, în cursele de 100 şi 200 metri, dar şi Ion Rădoi, care a câştigat concursurile de 100 metri, 200 de metri şi înălţime, de la categoria Under 65 de ani. Toţi cei patru atleţi veterani sunt legitimaţi la clubul Chimia Rm. Vâlcea. La concursul din Capitală a mai fost prezent şi Alin Firfirică, sportiv format la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. La categoria tineret, la aruncarea discului, atletul legitimat la Steaua Bucureşti a reuşit o performanţă de 59,13 metri. (S.S.)