Atletism

Vâlceanul Constantin Truşcă, printre cei 20.000 de alergători de la Maratonul Internaţional Bucureşti

Sâmbătă şi duminică, în Capitală a avut loc cea de-a XII-a ediţie a Maratonului Bucureşti. La competiţiile organizate în cadrul evenimentului au participat peste 20.000 de alergători, din 75 de ţări. Printre cei care au luat startul în concurs s-a regăsit şi vâlceanul Constantin Truşcă. Acesta a alergat în cursa de semimaraton, de 21 de kilometri. A înregistrat un record personal. A terminat concursul într-o oră şi 40 de minute.

”Totul a fost perfect. Lume multă, ca de obicei, vreme excelentă. Printre cei prezenţi s-au regăsit şi foşti sportivi de mare performanţă. M-am bucurat că am reuşit şi eu să ajung şi de această dată şi chiar am ocupat un loc fruntaş. M-am simţit foarte bine. Mi-a fost un pic teamă că nu mă voi descurca, pentru că veneam după o accidentare. La Maratonul Olteniei am resimţit dureri la tendonul lui Ahile. Nu m-am oprit, am continuat şi situaţia s-a agravat. Din această cauză nu am putut merge nici la Balcaniadă. Acum sunt bine. Aş fi vrut să văd mai mulţi vâlceni la Maratonul Internaţional Bucureşti. Mulţi se dau sportivi, dar nu-i văd niciodată la competiţiile mari”, a spus Bebe Truşcă, după concursul de la Bucureşti. Participarea acestuia la întrecerea din Capitală a fost susţinută de Dacos şi Boromir, de la care aşteaptă, în continuare, sprijin. În perioada următoare, Constantin Truşcă intenţionează să participe la Duatlonul Regal ”Invictus”, de la Curtea de Argeş. Acesta este programat să se desfăşoare pe 26 octombrie. (S.S.)