Liga I

Vâlceanul Alexandru Păun, gol de kinogramă în poarta „câinilor roşii”

În această săptămână, campioana en-titre CFR Cluj a câştigat fără drept de apel meciul cu Dinamo Bucureşti, din deplasare, cu 3-0 (după 1-0, la pauză). Cel care a deschis scorul în „Ştefan cel Mare”, pentru formaţia ardeleană, a fost chiar fotbalistul vâlcean Alexandru Păun. Acesta a marcat un gol de „kinogramă”, în minutul 35, după o frumoasă acţiune personală. Jucătorul originar din Drăgăşani a recuperat o minge respinsă slab de grecul Giorgos Katsikas, a făcut un slalom printre mai mulţi adversari în suprafaţa de pedeapsă şi a înscris apoi dintr-un unghi aproape imposibil (practic de pe linia de fund!), o execuţie cu care l-a surprins total pe portarul jamaican Jaime Penedo. După primele 18 runde din sezonul regulat, CFR Cluj este lideră incontestabilă în Liga I, cu 39 de puncte în cont, la distanţă considerabilă de rivalele FCSB (34) şi Viitorul Constanţa (33). (N.C.)