Vâlceanca Mădălina Zamfirescu şi celelalte tricolore au două victorii la Mondialul din Germania

România a început en-fanfare Campionatul Mondial de handbal feminin din Germania. La cea de-a 23-a ediţie a acestei competiţii (ţara noastră a fost prezentă la toate turneele finale disputate până acum şi deţine un record în această privinţă), tricolorele pregătite de spaniolul Ambros Martin au obţinut două victorii în primele două meciuri pe care le-au disputat. Sâmbătă, 2 decembrie, româncele au dispus de Paraguay, cu scorul de 29-17 (după 16-7, la pauză), iar duminică, 3 decembrie, au trecut de Slovenia, cu 31-28 (după 14-14, la pauză).

Cristina Neagu a fost imperială cu Slovenia şi a contribuit decisiv la succes

În duelul cu naţionala din America de Sud, cele mai multe goluri pentru România au fost înscrise de Cristina Florianu (5), aceasta fiind secondată îndeaproape de Aneta Udriştoiu (4). Pe lista marcatoarelor şi-au mai trecut numele Cristina Neagu (3 goluri), Ana Maria Popa (3), Crina Pintea (3), Melinda Geiger (2), Valentina Ardean-Elisei (2), Ana Maria Berbece (2), Timeea Tătar (2), Eliza Buceschi (1), Cristina Laslo (1) şi Ana Maria Drăguţ (1).
În schimb, în confruntarea mult mai importantă cu Slovenia, a fost rândul Cristinei Neagu să iasă la rampă. „Optarul” României a punctat de 11 ori, celelalte goluri fiind semnate de Crina Pintea (6), Eliza Bucheschi (5), Aneta Udriştoiu (4), Valentina Ardean-Elisei (4) şi Melinda Geiger (1). Graţie victoriei din acest partidă, tricolorele şi-au mărit şansele de a ocupa un loc în Top 4 în Grupa A şi a accede astfel în faza optimilor de finală. Succesul e cu atât mai preţios cu cât Slovenia a dispus surprinzător, în primul meci, de Franţa, cu 24-23 (după 13-10, la pauză).

Mădălina Zamfirescu a evoluat în ambele confruntări cu Paraguay şi Slovenia

Printre jucătoarele convocate de spaniolul Ambros Martin la naţională se numără şi patru foste jucătoare care au evoluat la Oltchim, în perioada de glorie a acestei echipe. E vorba de Cristina Neagu, Valentina Ardean Elisei, Gabriella Szucs şi Melinda Geiger. Altfel, pe lista handbalistelor selecţionate se numără şi o vâlceancă get-beget: Mădălina Zamfirescu (23 de ani). Conform statisticii afişate pe site-ul ihf.com, în meciul contra Paraguay-ului, aceasta a evoluat în total 21,32 de minute, iar în cel de-al doilea, cu Slovenia, a bifat doar 11,30 minute. În niciunul dintre acestea, ea nu şi-a trecut numele pe lista marcatoarelor.
În această săptămână, tricolorele mai au de jucat trei meciuri în Grupa A. Primul va avea loc marţi, 5 decembrie, de la 21.30, împotriva Spaniei. Apoi, Cristina Neagu & Co. vor mai înfrunta Angola (joi, 7 decembrie, de la ora 19.00), iar vineri, 8 decembrie, tot de la ora 19.00, vor primi replica Franţei. Primele patru clasate din fiecare grupă vor accede în optimile de finală ale competiţiei, care se vor disputa în sistem eliminatoriu. (N.C.)