DiverseHandbal

Alexandra Badea şi-a trecut în cont două victorii cu naţionala României la Mondialul de tineret din Ungaria

* jucătoarea de la HCM Rm. Vâlcea a marcat un gol în meciul cu Japonia (câştigat de tricolore cu scorul de 32-30) şi trei în cel cu Paraguay (41-25)

În această perioadă, în oraşul Debrecen, din Ungaria, se desfăşoară turneul final al Campionatului Mondial Under 20, rezervat echipelor de handbal feminin. Aşa cum se cunoaşte, la această competiţie participă şi naţionala României, care e antrenată de Gheorghe Tadici şi Grigore Albici. Tricolorele au bifat deja două victorii în ţara vecină şi se anunţă a fi candidate serioase în lupta pentru o medalie.

Româncele au fost conduse cu cinci goluri de Japonia, dar au revenit miraculos pe final

Astfel, luni, 2 iulie, România a dispus la limită de Japonia, cu scorul de 32-30 (după ce asiaticele au condus cu 17-15, la pauză, şi chiar cu 24-19, în minutul 39 din repriza secundă!). În acest duel, extrema dreaptă Alexandra Badea (20 de ani), de la HCM Rm. Vâlcea, a evoluat 27,15 minute pentru România şi a marcat un gol.
Miercuri, 4 iulie, în cel de-al doilea meci pe care l-au jucat la Campionatul Mondial de tineret din Ungaria, româncele au dispus mult mai clar de naţionala Paraguay-ului, cu 41-25 (după 16-13, la pauză). Şi în această confruntare, vâlceanca Alexandra Badea şi-a trecut din nou numele pe lista marcatoarelor, reuşind trei goluri în cele 36,39 de minute în care s-a aflat pe teren.

În următorul meci, tricolorele vor juca joi seară, de la ora 19.00, împotriva Olandei

Tricolorele vor disputa următorul meci la acest turneu final joi, 5 iulie, de la ora 19.00, împotriva selecţionatei Olandei. Ulterior, vor mai urma alte două partide grele, cu Danemarca (sâmbătă, 7 iulie, de la ora 16.30) şi Angola (duminică, 8 iulie, de la ora 19.00).
Aşa cum am mai precizat, la Campionatului Mondial Under 20 participă 24 de naţionale, care au fost împărţite în patru grupe cu câte şase echipe, în care se va juca după sistemul fiecare cu fiecare. Conform regulamentului, primele patru clasate din fiecare grupă vor accede ulterior mai departe în optimile de finală, fază din care meciurile vor avea loc în sistem eliminatoriu. (N.C.)