Vâlcea, victorie fără emoţii la Brăila, în startul returului

Duminică, 19 ianuarie, campioana de iarnă din Liga Florilor Mol a dat startul returului. SCM Rm. Vâlcea a juca în deplasare, la Brăila. Deşi se aşteptau la un duel dificil, ”municipalele” au avut parte de un start lansat. În opt minute, gazdele au înscris o singură dată, din 7 metri, în timp ce Vâlcea a punctat de şapte ori şi şi-a asigurat, în continuare, un meci liniştit. Elevele lui Pera s-au apărat bine şi în continuare. În minutul 25, aveau doar şapte goluri primite, dintre care trei din 7 metri. Cea mai mare diferenţă de pe tabelă, din primele 30 de minute, a fost de 9 goluri şi s-a înregistrat pentru prima dată, în minutul 22 (7-16). Până la urmă, SCM a încheiat primul mitan pe +8 (scor 10-18). Gonzalez, Trifunovic şi Norgaard au fost cele mai bune marcatoare ale grupării de la poalele Capelei. În partea secundă, Florentin Pera le-a oferit minute tuturor jucătoarelor din lot. Au fost multe schimbări, Brăila a încercat să se apropie, a a mai redus din avantajul oaspetelor, însă nu a putut emite niciun moment pretenţii în obţinerea unui rezultat pozitiv. Pe final de meci, la 30-25 pentru SCM, Dunărea a scăpat pe contraatac, însă Ciucă, introdusă între buturi în locul Martei Batinovic, cae a stat în poarta Vâlcii aproape tot meciul, s-a opus golului, iar gazdele au ratat şansa de a veni la doar patru goluri în spatele campioanei. Oricum, nu avea nicio importanţă şi dacă s-ar fi întâmplat acest lucru. Până la urmă, SCM a încheiat partida la şase goluri în faţa Brăilei. Confruntarea s-a terminat la scorul de 31-25 pentru Vâlcea, care se poate considera pregătită pentru debutul în grupele principale ale Ligii Campionilor.

Mămica Gabi Szucs, pe teren împotriva Vâlcii

În altă ordine de idei, la Brăila cea mai prolifică jucătoare a SCM-ului a fost Mireya Gonzalez, cu opt goluri. Glibko, deşi a avut şi câteva atacuri ratate, s-a situat pe locul secund în clasamentul golgheterelor din acest joc, cu şase goluri. Au mai înscris în poarta Dunării: Trifunovic (4), Norgaard (4), Elghaoui (3), Fernandez (2), Băcăoanu (1), Badea (1), Lopez (1) şi Mădălina Zamfiescu (1). De menţionat ar fi că Pera a folosit toate jucătoarele trecute pe raportul de joc. Din lot a lipsit doar junioara Daniela Marin. Din tabăra gazdelor, cele mai multe goluri le-a înscris Aneta Udriştoiu (6). Din echipa pregătită de Neven Hrupec au făcut parte şi câteva handbaliste care au trecut pe la Vâlcea. Este vorba despre Nicoleta Safta, Krnic, dar şi despre Gabriella Szucs Bucur, jucătoare revenită la cel mai înalt nivel după o lungă perioadă de inactivitate, în care a devenit şi mămică. (S.S.)