Liga NationalaHandbal

Vâlcea a câştigat derby-ul cu Craiova şi s-a instalat în fruntea ierarhiei Ligii Naţionale de handbal feminin!

Joi după-amiază, într-un meci rămas restanţă din etapa a doua, în Sala Sporturilor „Traian” din Rm. Vâlcea, SCM a înfruntat vicecampioana en-titre, pe SCM Craiova. A fost un meci al ambiţiilor, extrem de încins, dur, pe alocuri, încheiat favorabil grupării vâlcene. „Municipalele” au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri (12-10). Cea mai mare diferenţă de pe parcursul primului mitan a fost de patru goluri în favoarea gazdelor.

Arbitrii au arătat două cartonaşe albastre în tabăra craioveană

În debutul părţii secunde, pe teren situaţia a degenerat. Marta Lopez a fost lovită clar de o adversară, deranjată de marcajul strâns pe care iberica i-l făcea. Pentru gestul său, Trifunovic a primit cartonaşul roşu şi ulterior pe cel albastru, lucru care l-a enervat la culme pe antrenorul oaspetelor, Bogdan Burcea, care s-a dat în spectacol. Acesta nu doar că a protestat la deciziile arbitrilor, ci chiar şi-a exprimat intenţia de a-şi retrage echipa de pe teren. Ulterior a mers către banca tehnică a Vâlcii, l-a felicitat ostentativ pe antrenorul Florentin Pera, i-a provocat pe spectatori prin gesturile sale. Imediat, a primit cartonaşul roşu şi pe cel albastru (semn că va fi făcut un raport suplimentar). Huiduit de toată lumea, acesta şi-a continuat reprezentaţia, a ocolit toată sală, a intrat, de asemenea, într-un schimb de replici cu galeria vâlceană, ajungând după câteva minute în sectorul suporterilor craioveni. Această întrerupere şi circul făcut de Burcea le-a deconectat pe jucătoarele echipei noastre. Imediat după reluare au primit gol şi Craiova s-a apropiat la un gol (13-12).

Oaspetele, în doar trei jucătoare de câmp

Au fost câteva secunde de joc în care Vâlcea a avut patru jucătoare de câmp, iar Craiova, doar trei. În minutul 37, oaspetele au restabilit egalitatea (14-14), iar apoi au reuşit chiar să preia conducerea (14-15 şi 14-16). Elevele lui Florentin Pera nu au dezarmat şi au revenit la timonă. Alicia Fernandez, Marta Lopez şi Yulia Dumanska au fost cele mai bune jucătoare din tabăra noastră. Şi Laura Popa s-a evidenţiat, fiind a doua cea mai bună marcatoare a echipei de la poalele Capelei. În cele din urmă, SCM Rm. Vâlcea a câştigat derby-ul Olteniei cu scorul de 27-23. Graţie acestui succes, trupa lui Pera a urcat pe primul loc în Liga Florilor.
În altă ordine de idei, după incidentul din debutul părţii secunde, pe final s-a mai produs o întrerupere a jocului, cauzată, de această dată, de o accidentare gravă. După minute bune în care a primit îngrijiri medicale pe teren, Timeea Tătar a părăsit terenul cu umărul bandajat.

Marta Lopez, cea mai bună dintre „municipale”

Pentru formaţia noastră au punctat în derby-ul cu SCM Craiova: Marta Lopez (9 goluri), Laura Popa (6), Alicia Fernandez (4), Iryna Glibko (3), Samara da Silva (2), Cristina Florica (1), Maria Gavrilă (1) şi Maria Petrovic (1).
Duminică, 16 septembrie, SCM Rm. Vâlcea va juca, în deplasare, cu Minaur Baia Mare. (S.S.)