Atletism

Vâlcea a avut un singur sportiv medaliat la Naţionalele de atletism pentru juniori I

În week-end-ul trecut, mai exact pe 30 iunie şi 1 iulie, la Piteşti a avut loc finala Campionatului Naţional de Atletism pentru Juniori I. La acest concurs au participat 373 de sportivi, de la 102 de cluburi din României. 182 au concurat la feminin şi 191 la masculin. Şi judeţul nostru a fost reprezentat la Naţionalele de Juniori I. Dintre atleţii vâlceni, singura care a reuşit să obţină o medalie a fost Alexandra Pufu, sportivă legitimată la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. Eleva Alinei Enescu a cucerit medalia de bronz la 400 metri garduri, cu o performanţă de 1:03.15. Tot la 400 metri garduri, o altă atletă de la CNMB, Iarina Ungureanu, s-a clasat pe locul 5, în timp ce Dana Govoreanu a ocupat locul 9. În concursul masculin de 400 metri garduri, Andrei Mărcoiu, de la clubul Chimia, s-a clasat pe locul 8. Drăgăşeneanca Alexandra Drăghicescu, de la Liceul Tehnologic „Brătianu”, din Drăgăşani, a participat, de asemenea, la întrecerea din Trivale. De această dată Alexandra nu a mai reuşit să prindă podiumul. La 3000 metri s-a clasat pe locul 5 (cu un timp de 10:29.00), iar la 5000 metri a ocupat locul 4 (cu o performanţă de 18:30.80). (S.S.)