Liga 6Fotbal

Unirea Tomșani a revenit pe loc de play-off. Juniorul Edi Surcel a marcat o ”dublă” cu Ionești

Formația primarului Dumitru Pearcu a obținut o nouă victorie în Superligă. Sâmbătă, 23 noiembrie, Unirea Tomșani s-a impus cu scorul de 5-1 în fața celor de la Oltul Ionești. Lucrurile nu au fost clare de la început. Oaspeții au deschis scorul în minutul 9. Narcis Tomescu a pătruns pe flancul drept și l-a învins pe Dumitrescu, portarul gazdelor, cu un șut la colțul scurt. Ioneștenii nu s-au bucurat prea mult de avantaj. Două minute mai târziu, Unirea a restabilit echilibrul, prin juniorul Edi Surcel, un jucător care și-a câștigat locul de titular la Tomșani, după evoluțiile din acest sezon. El și Șodolescu, un alt junior, s-au dovedit de un real ajutor echipei coordonată de Marian Hera. După golul egalizator, gazdele și-au mai creat și alte ocazii de a înscrie, însă cea de-a doua reușită a venit abia pe final de repriză, în minutul 41, în urma unui penalti. Cătălin Bucă, cu glezna umflată ca un cimpoi după un duel cu un adversar, a marcat din punctul cu var (2-1).

La 10 minute de la reluare, juniorul Edi Surcel a majorat scorul la 3-1. Apoi, fiecare dintre cele două combatante a suferit câte o pierdere. Supărat că a fost faultat, Cristian Andrei, de la gazde, l-a bruscat și l-a ”controlat” la picioare pe cel care-l împiedicase să-și continue acțiunea, Alexa. Andrei a luat roșu, iar Alexa al doilea galben. Ambii au plecat la vestiare în minutul 65. Până la final, Unirea Tomșani a mai punctat de alte două ori, prin Milosteanu și Mihai Gîrlă. Ultimul gol a fost și cel mai frumos, un șut de la peste 20 de metri, din lateral stânga, care l-a lăsat fără reacție pe portarul oaspete. Pentru Tomșani, victoria cu Ionești a însemnat revenirea pe loc de play-off. Oltul Drăgoești a pierdut în această rundă, iar Unirea a urcat pe locul 6.