Acasă Atletism Un vâlcean, cel mai bun atlet din România

Un vâlcean, cel mai bun atlet din România

178
0

Moment de sărbătoare pentru familia atletismului românesc! Federația Română de Atletism și-a premiat joi, 23 ianuarie 2020, laureații anului 2019, într-o gală găzduită de Hotelul Ramada Parc din București.

În prezența a numeroase oficialități din lumea sportului și administrației locale, a numeroși campioni europeni, mondiali și olimpici, Federația Română de Atletism i-a pus în lumina reflectoarelor pe cei mai buni atleţi, antrenori, manageri de club, conducători de asociații județene și recordmeni care au performat în 2019.

Cei mai de seamă premianți au fost:
Atletul anului 2019 – vâlceanul Alin Firfirică, legitimat la CSA Steaua;
Atleta anului 2019 – Cristina Simion (CSA Steaua);
Atleta junior a anului 2019 – Talida Sfârghiu;
Atletul junior al anului 2019 – Samuel Bucșă;
Cel mai bun antrenor al unui sportiv seniori din România în 2019– Daniela Costian (CSA Steaua);
Cel mai bun antrenor al unei sportive senioare din România în 2019 – Ionuț Gălițeanu (CSA Steaua);
Cel mai bun antrenor al unui sportiv junior din România în 2019 – Virgil Costache;
Cel mai bun antrenor al unui sportive junioare din România în 2019 – Elena Erzilia Tîmpău;
Cea mai bună asociaţie judeţeană– 1. Asociaţia Judeţeană de Atletism Argeș, 2. Asociaţia Judeţeană de Atletism Cluj, 3. Asociaţia Judeţeană de Atletism Suceava;
Cel mai bun club sportiv în 2019 – 1. CSM București, 2. CSA Steaua, 3. CSM Onești;
Cluburile cu cei mai buni copii legitimați – 1. CSM București, 2. CSS Dinamo București, 3. CS Rapid București;
Cel mai bun director de bază sportivă – Adela Alexe (CNS Snagov);
Premiul media – Pentru sprijinul acordat în promovarea competițiilor FRA – AGERPRES.

Pentru recordul la aruncarea greutății (20,60), a fost premiat și Rareș Toader, tot vâlcean de-al nostru.

Premii speciale pentru cei mai buni organizatori de evenimente internaţionale în România în 2019:
Diana Amza – Campionatul Mondial de Alergare 50 km – Brașov;
Elena Erzilia Tîmpău – Campionatul Balcanic de Alergare Montană – Câmpulung Moldovenesc;
Ion Buligă – Campionatul Balcanic de Juniori 1 – Cluj Napoca.

Premii speciale pentru organizatorii de evenimente sportive private în parteneriat cu FRA:
Diana Amza – Pentru organizarea S24H, gazdă a campionatului naţional de ultraalergare de 24H;
Szokolszky István – “Pentru organizarea Primavera Trail Race – Gazdă a Campionatului Naţional de Alergare Montană de Ultramaraton;
Valeria Răcilă van Groningen  – Pentru organizarea Maratonului Bucureşti, gazdă a Campionatului Naţional de maraton;

Moment special oferire diplomă IAAF
Diplomă IAAF – Pentru întreaga activitate – Gabriela SZABO

Moment special oferire medalie Monica Stoian – suliţă – medalie de bronz la Campionatul Mondial in Aer Liber din 2009 de la Berlin – (locul 4 si a urcat pe 3).

Premiile pentru sportivii cu rezultate deosebite în competiţiile internaţionale
Alina Rotaru Locul 6 – Saritura în lungime    Campionatul Mondial de Atletism DOHA 2019;
Narcis Mihaila Locul 10 – 50 km mars Campionatul Mondial de Atletism DOHA 2019:
Andreea Panturoiu Locul 11 – Triplusalt     Campionatul Mondial de Atletism DOHA 2019;
Alexandru Novac Medalie de argint – Aruncarea sulitei    Campionatul European de Atletism U23 GAVLE 2019;
Andrea Miklos Medalie de bronz –  400 m         Campionatul European de Atletism U23 GAVLE 2019;
Claudia Prisecaru Medalie de bronz – 3.000 m obstacole  Campionatul European de Atletism U23 GAVLE 2019;
Samuel Bucsa Medalie de bronz – Saritura în lungime Campionatele Europene rezervate juniorilor 1 (U20) Boras 2019;
Denisa Dragomir Medalie de bronz – ECHIPA       Ccampionatul Mondial de Ultramaraton Montan – Miranda do Corvo 2019;
Andreea Pîscu Medalie de bronz – ECHIPA       Ccampionatul Mondial de Ultramaraton Montan – Miranda do Corvo 2019;
Andreea Pîscu               Medalie de bronz – ECHIPA       Campionatul Mondial de Alergare Montana – Villa de Agostura 2019;
Ingrid Mutter Medalie de bronz – ECHIPA       Campionatul Mondial de Ultramaraton Montan – Miranda do Corvo 2019;
Viorica Malai         Medalie de bronz – ECHIPA              Campionatul Mondial de Ultramaraton Montan – Miranda do Corvo 2019;
Cristina Simion               Medalie de aur – individual, Medalie de bronz – ECHIPA              Campionatul Mondial de Alergare Montana – Villa de Agostura 2019;
Denisa Dragomir Medalie de bronz – ECHIPA       Campionatul Mondial de Alergare Montana – Villa de Agostura 2019;
Madalina Florea Medalie de bronz – ECHIPA       Campionatul Mondial de Alergare Montana – Villa de Agostura 2019;
Florentina Iusco             Medalie de bronz – Saritura în lungime Jocurile Mondiale Universitare – NAPOLI 2019;
Alexia Hecico               Medalie de bronz -ECHIPA        Campionatul European de Alergare Montana (Juniori) – ZERMATT 2019;
Irina Bordeanu Medalie de bronz -ECHIPA        Campionatul European de Alergare Montana (Juniori) – ZERMATT 2019;
Loredana Viziteu Medalie de bronz -ECHIPA        Campionatul European de Alergare Montana (Juniori) – ZERMATT 2019;
Bianca Apetroaiei Medalie de bronz -ECHIPA        Campionatul European de Alergare Montana (Juniori) – ZERMATT 2019;
Mihaela Loghin              Campioana mondiala cu record mondial la aruncarea greutatii Campioana europeana Master – CSA Steaua F 65;
Adrian Neagu                 Campion mondial la saritura în lungime, campion european cu record mondial egalat       Master – CSU Craiova M 65;
Elena Pagu                      Campioana mondiala si record mondial pe 3000 m mars, vicecampioana mondiala cu record europeanla 60 m      Master – RMA/Sportul feroviar F 90;
Bogdan Tudor                Vicecampion european la saritura în lungime              Masters – RMA M 45.

Recordmeni premiați pentru performanțele din 2019:

Elena Calin – Juniori 3  Indoor – Saritura cu prajinaAndrei Rares Toader – U23 Aer liber – Aruncarea greutatiiRobert Cristian Breahnă – Juniori 1 Aer liber – 100mAlin Ionut Anton – Juniori 1 Aer liber – 200 mAlexandru Ionut Iconaru – Juniori 1 Aer liber – 110 mgMario Alexandru Dobrescu – Juniori 3 Aer liber – 100 mMario Alexandru Dobrescu – Juniori 3 Aer liber – 400 mValentina Iulia Necoara – Juniori 3 Aer liber – Saritura cu prajinaMariana Nenu – Ultraatletism – 6H AlergareMara Alexandra Guler Cionca – Ultraatletism – 24H AlergareFlorin Sebastian Ionita – Ultraatletism – 24H AlergareCristian Marian Mosoiu – Ultraatletism – 50 KM

În cadrul aceluiași eveniment au mai fost premiați preşedintele COSR, ministrul Tineretului şi Sportului, dar și ai administrației locale din orașele care au sprijinit activitatea Federației Române de Atletism: Cluj Napoca, Brașov, Timișoara, Câmpulung Moldovenesc, Pitești, București – Sector 1, Giroc, Maieru, Roman.

F.R.A