Liga Nationala

Ucraineanca Irina Glybko a punctat de nouă ori cu CSM Roman şi şi-a confirmat statutul de golgheteră a echipei vâlcene

HCM Rm. Vâlcea a trecut cu mari emoţii de CSM Roman (22-19), după ce minute bune din repriza secundă formaţia antrenată de Constantin Ştefan a avut un avantaj de un gol pe tabela de marcaj. Şi de această dată, cele mai multe goluri pentru echipa noastră au fost înscrise de Irina Glybko, care a punctat de nouă ori, trei dintre reuşitele sale fiind din 7 metri. Pe de altă parte, ucraineanca a ratat însă şi o aruncare de la 7 metri, în minutul 45, când a trimis mingea în bara laterală. Celelalte goluri ale formaţiei vâlcene au fost semnate de Natallia Vasileuskaya (5), Marta Lopez Herrero (2), Alicia Fernandez Fraga (2), Cristina Florica (2), Andreea Adespii (1) şi Raluca Băcăoanu (1).

Ana Miriam De Sousa şi Ana Maria Simion, principalele marcatoare din tabăra adversă

De partea cealaltă, s-au remarcat, în mod special, portugheza Ana Miriam De Sousa şi extrema stângă Ana Maria Simion (care a evoluat în ultimele două sezoane la HCM Rm. Vâlcea). Ambele şi-au trecut de câte cinci ori numele pe lista marcatoarelor, dar Simion a reuşit trei dintre golurile sale din aruncări de la 7 metri. În altă ordine de idei, mai trebuie menţionat că şi CSM Roman a irosit o aruncare de la 7 metri, prin Ana Maria Iuganu, în minutul 17. (N.C.)