În turul Ligii Florilor, Iryna Glibko a înscris aproape un sfert din totalul golurilor echipei vâlcene

Meciul cu Rapid Bucureşti, de la finele săptămânii trecute, a fost ultimul pe care HCM Rm. Vâlcea l-a disputat în turul actualului sezon al Ligii Florilor. După prima parte a campionatului, formaţia antrenată de Aurelian Roşca ocupă un nesperat loc 2, care îi dă dreptul să aspire cu şanse reale la titlul de vicecampioană naţională.
În cele 13 runde din tur, Iryna Glibko şi coechipierele sale au obţinut 30 de puncte, din 10 victorii şi trei înfrângeri. Eşecurile au fost suferite în faţa grupărilor Corona Braşov (22-23, în deplasare), SCM Craiova (24-28, acasă) şi CSM Bucureşti (24-27, în Capitală). În total, „municipalele” au marcat 333 de goluri (media fiind de 25,61 de goluri pe meci) şi au încasat 286 (media fiind de exact 22 pe meci).
În această perioadă, golghetera formaţiei vâlcene a fost de departe coordonatoarea de joc din Ucraina, Iryna Glibko (care va împlini 28 de ani pe 18 februarie). Aceasta a înscris de 82 de ori, adică aproape un sfert din totalul golurilor marcate de HCM. Altfel, pe poziţiile fruntaşe în topul golgheterelor formaţiei vâlcene s-au mai clasat extrema stângă Cristina Florică şi bielorusa Natallia Vasileuskaya (inter dreapta) – ambele cu câte 39 de goluri în cont. Pe locul 4 se află extrema dreaptă din Spania, Marta Lopez Herrero (36 de goluri), în timp ce locul 5 e ocupat de interul stânga Andreea Adespii Molnar (28). (N.C.)

Topul golgheterelor de la HCM Rm. Vâlcea după desfăşurarea turului Ligii Florilor: