Fără categorieLiga IV

Trupa primarului Constantin Briceag şi-a adjudecat derbiului sudului

VIITORUL VALEA MARE – OLTEŢUL ZĂTRENI 5-3

Derbiul sudului judeţului, dintre Viitorul Valea Mare şi Olteţul Zătreni, care a avut loc la Diculeşti, a fost extrem de disputat. Deşi au plecat la meci fără patru jucători de bază (reţinuţi la serviciu), iar în plus au început jocul în inferioritate numerică (adică în 10 jucători) şi fără antrenorul Nicolae Vîlcu pe banca de rezerve, oaspeţii au înscris de două ori în primele 15 minute de joc!!! Culmea este însă că, după ce a apărut la teren şi cel de-al unsprezecelea jucător (Florin Chelcea), cei care au preluat iniţiativa au fost elevii lui Constantin Briceag. Prins cu campania electorală, primarul social-democrat a ajuns la rândul său la teren abia în repriza secundă, iar prezenţa sa a fost cu noroc pentru jucătorii de la Viitorul Valea Mare.
Astfel, după ce, la pauză, s-a consemnat egalitatea (2-2), în al doilea mitan, cei care au avut mai multă lucididate au fost componenţii echipei din Valea Mare. Aceştia au mai înscris de alte trei ori şi s-au desprins la 5-2, apropiindu-şi o victorie lejeră, ultimul gol al celor din Zătreni (din mintul 80) fiind practic fără importanţă.