Trofeul Emigab-Tiger la tenis de câmp şi-a desemnat câştigătorii

Recent, la baza Tenis Club Rm. Vâlcea, a lui Darius Brăguşi, a avut loc Trofeul Emigab-Tiger la tenis de câmp, competiţie de categoria A, inclusă în Circuitul Naţionala al FRT. La acest turneu de un nivel valoric ridicat, dedicat sportivilor Under 16, au participat 38 de tenismeni. Au fost patru întreceri separate, două de dublu (feminin şi masculin) şi două de simplu (feminin şi masculin). La simplu, la feminin, s-a impus Bianca Bărbulescu, de la Elite Tg. Jiu, care a învins-o, în finală, pe Alexia Puiac, de la CS Marc Tenis Cluj-Napoca. Concursul masculin de simplu a fost câştigat de vâlceanul Călin Poştea, de la Tenis Club Capela, care l-a învins pe Alexandru Stupar, de la CSM Sibiu. Meciul s-a încheiat în setul al doilea, înainte de terminarea acestuia, întrucât sportivul ardelean a acuzat probleme medicale şi nu a mai continuat. La masculin, pe tablou au fost 14 sportivi, iar la întrecerea feminină au luat startul 24 de tenismene. În concursul de dublu feminin s-a impus perechea formată din Alina Tudora (de la CSŞ „Mircea Eliade” Bucureşti) şi slătineanca Bianca Iova, care a câştigat cu scorul de 6-0, 6-4, finala cu Irina şi Sabina Iurea, iar în cel de dublu masculin au triumfat Gheorghe Schinteie (de la Dinamo Bucureşti) şi Călin Poştea (de la Tenis Club Capela). Cei mai buni sportivi de la Trofeul Emigab-Tiger au primit, din partea organizatorilor, premii consistente, constând în bani, dar şi în diverse produse, oferite de către sponsori, respectiv de Gabriel Dincă, de la Emigab, Andrei Bradea, de la Tiger Someş Dej, dar şi de alţi parteneri ai lui Darius Brăguşi, precum Cotnari, Avigiis, Sano, Moviplast şi Winners Pub. (S.S.)