Tricolorele s-au oprit în optimi la Campionatul Mondial de junioare din Polonia

Naţionala de handbal feminin a României s-a oprit în optimi de finală la Campionatul Mondial de junioare, care se desfăşoară în perioada 7-19 august, în două săli de sport din oraşul Kielce (din Polonia). Deşi au avut o evoluţie fantastică în grupa iniţială, în care au obţinut patru victorii şi o remiză, tricolorele au capotat surprinzător în primul meci din faza eliminatorie, în faţa Suediei, cu scorul de 22-20. Tinerele handbaliste pregătite de Carmen Amariei n-au reușit să depășească primul tur eliminatoriu, deşi mulţi specialişti au considerat că aveau chiar şanse de a câştiga o medalie la acest turneu final.
Printre jucătoarele care au fost prezente la Campionatului Mondial Under 18 din Polonia s-au numărat şi două handbaliste vâlcene: portăriţa Diana Ciucă (de la SCM) şi Roberta Stamin (de la Chimia). Altfel, pe banca tehnică s-a mai aflat o vâlceancă, Ildiko Kerekes Barbu, în postura de antrenor cu portarii, pe care aceasta o îndeplineşte şi la SCM Rm. Vâlcea.

România şi-a adjudecat primul loc în Grupa A după victoria din meciul cu Germania

Aşa cum se cunoaşte, la competiţia din Polonia au luat startul cele mai bune 24 de echipe Under 18 din lume. Acestea au fost împărţite în patru grupe de câte şase, fază în care s-au înfruntat după sistemul ficare cu fiecare. Ulterior, primele patru clasate din fiecare grupă au obţinut calificarea în optimi de finală, fază din care campionatul a continuat în sistem eliminatoriu.
Prima reprezentativă a ţării noastre a terminat en-fanfare Grupa A, în care s-a duelat cu selecţionatele similare ale Slovaciei (22-21), Austriei (37-19), Poloniei (28-19), Angolei (19-19) şi Germaniei (20-17). În ultimul meci din prima fază, tricolorele au prins o zi bună în faţa naţionalei Germaniei, pe care au dominat-o încă din prima repriză. După 11-8, la pauză, România s-a impus cu 20-17. Golurile au fost marcate de Andreea Târşoagă (6), Ioana Bălăceanu (5), Andreea Popa (5), Iuliana Marin (3) şi Diana Lascateu (1). În acest duel, Diana Ciucă a stat nu mai puţin de 58,53 de minute între buturile naţionalei României, în timp ce Roberta Stamin n-a fost folosită deloc de staff-ul tehnic.

Handbalistele pregătite de Carmen Amariei au condus Suedia cu 15-10 la pauză

Cu patru victorii şi o remiză, tricolorele au terminat aşadar Grupa A pe primul loc şi au jucat mai departe, în optimi, împotriva ocupantei poziţiei a patra din Grupa B, Suedia, în faţa căreia au pornit cu prima şansă. Din păcate, jucătoarele scandinave s-au dovedit a fi nişte adversare foarte tari pentru tinerele handbaliste din Carpaţi şi au reuşit să triumfe cu scorul de 22-20 (după ce România a condus însă cu 15-10 la pauză). Aşa cum se observă, după o primă repriză bună, tricolorele au jucat catastrofal în al doilea mitan, în care n-au mai înscris decât de cinci ori !!!
Adina Cace a fost cea mai prolifică jucătoare din tabăra noastră (7 goluri), celelalte tricolore care şi-au mai trecut numele pe lista marcatoarelor fiind Andreea Popa (4), Ioana Bălăceanu (3), Marina Ilie (3), Iuliana Marin (2) şi Diana Lascateu (1). Încă o dată, Diana Ciucă a făcut minuni în poarta României, în care a bifat 59,09 minute, dar fără a reuşi să le ajute pe coechipiere să se califice în sferturi. Cealaltă jucătoare vâlceană, Roberta Stamin, nu a jucat decât 18 secunde (!) în acest meci de tristă amintire pentru România.

S-a repetat istoria de la ediţia din 2016, când tinerele jucătoare din Carpaţi au capotat tot în optimi

„Performanţa” naţionalei feminine de la ediţia actuală a Campionatului Mondial Under 18 din Polonia este similară celei din urmă cu doi ani, din 2016, când turneul final s-a desfăşurat în Slovacia. Atunci, prima reprezentativă a ţării noastre a terminat doar pe locul 14, după ce a fost eliminată de asemenea în faza optimilor de finală, de Danemarca. Nordicele au învins cu 30-29 în prelungiri, după 26-26 în timpul regulamentar, şi au ajuns ulterior până în finală, când a fost învinse de Rusia, cu 30-22. (N.C.)

Lotul naţionalei de handbal feminin a României:

• Diana Ciucă (SCM Rm. Vâlcea), Andreea Chetraru (CSM Bucureşti) – portari, Ioana Bălăceanu (ACS Transilvania Braşov), Adina Cace (CSM Slatina), Amalia Coman (CSM Bucureşti), Andreea Popa (Rapid Bucureşti), Monica Barabas (Olimpic Tg. Mureş), Denisa Vâlcan (CSŞ Tulcea), Iuliana Marin (CSŞ Slobozia), Andreea Târşoagă (Olimpic Tg. Mureş), Ştefania Jipa (CSM Bucureşti), Patricia Morariu (CSM Bucureşti), Roberta Stamin (CS Chimia Rm. Vâlcea), Marina Ilie (CSA Steaua Bucureşti), Miruna Pica (CS Univ. „U” Cluj-Napoca), Diana Lascateu (CSM Bucureşti), Maria Mincu (HCM Craiova), Ioana Ugran (Olimpic Tg. Mureş)