Tricolorele au pierdut clar semifinala cu Rusia, în care Cristina Florică a avut iarăşi o evoluţie bună

Fără lidera Cristina Neagu (care a suferit o ruptură de ligamente în ultima partidă din grupele principale, cu Ungaria), naţionala de handbal feminin a României n-a reuşit să-şi depăşească statutul de outsider în faţa Rusiei, în semifinalele Campionatului European din Franţa. Trupa antrenată de legendarul Evgheny Trefilov s-a impus cu scorul de 28-22 (după 16-15, la pauză). Aşa cum se observă, tricolorele au făcut un meci bun numai în prima repriză, dar, după revenirea de la vestiare, adversarele s-au detaşat net pe tabela de marcaj. Împotriva Rusiei, cele mai prolifice jucătoare din tabăra României au fost Crina Pintea şi Ana Maria Drăguţ Savu, ambele înscriind câte patru goluri. Pe de altă parte, pe lista marcatoarelor şi-au mai trecut numele Eliza Buceschi (3 goluri), Gabriela Perianu (3), Cristina Laslo (2), Cristina Florică (2), Laura Chiper (2), Valentina Ardean-Elisei (1) şi Bianca Bazaliu (1).

Cristina Neagu şi-a încurajat frenetic coechipierele din tribună

În acest duel, dintre jucătoarele vâlcene din lot, cel mai bine s-a descurcat tot Cristina Florică. Extrema stângă originară din comuna Creţeni a marcat două goluri (din tot atâtea încercări), în cele doar 17,52 de minute în care s-a aflat pe teren. Altfel, portăriţa Yuliya Dumanska a fost utilizată 28,59 de minute de selecţionerul Martin Ambrosio, perioadă în care a avut un procentaj al mingilor apărate de 30 la sută. Printre altele, handbalista de la SCM Rm. Vâlcea a respins şi o aruncare de la 7 metri. În ceea ce-o priveşte pe Raluca Băcăoanu, pivotul din Sala Traian nu a jucat decât 2,25 de minute. În schimb, Mădălina Zamfirescu nu a fost inclusă în lotul pentru meciul cu Rusia şi a stat în tribună, lângă accidentata Cristina Neagu, susţinându-le permanent pe tricolore.
În urma acestei înfrângeri, România a ratat şansa de a se bate pentru aur la Euro 2018 şi a jucat doar finala mică la turneul final din Hexagon. (N.C.)