„Tractor” a realizat „dubla” pentru Sporting Galicea în meciul de la Budeşti

Duminică, 8 octombrie, Sporting Galicea a reuşit să obţină cel de-al şaselea succes din acest sezon. Formaţia lui Liviu Tătuţ şi Claudiu Voica s-a impus cu scorul de 4-2 în deplasare, pe terenul formaţiei Viitorul Budeşti 2012. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 30, prin Robert Ancuţa. Nu au avut prea mult timp la dispoziţie să se bucure pentru această reuşită. După doar trei minute, gazdele au restabilit egalitatea (1-1), în urma unui penalti clar scos de Mădălin Rentea. Tot el a şi transformat lovitura de pedeapsă. Prima repriză s-a încheiat la scorul de 1-1. La 10 minute de la reluare, a venit rândul galicenilor să beneficieze de un penalti. „Băse” Rizoiu l-a executat fără emoţii şi şi-a readus echipa în avantaj. La nici trei minute după acest gol, s-a făcut 3-1. „Tractor” a majorat diferenţa. La acest scor, Sporting a făcut pasul înapoi. Budeştenii au încercat să profite şi să întoarcă soarta partidei. În minutul 72, noul intrat, Andrei Bîzgan, a redus din handicap: 3-2. A fost doar un foc de paie. Oaspeţii au forţat din nou desprinderea la două goluri, iar în minutul 78 au reuşit să înscrie şi golul 4. Tot „Tractor” (Gabi Predescu) a marcat pentru Sporting, după o acţiune bună a lui Cruceru. Pe final, gazdele au mai avut o ocazie uriaşă de a reduce din handicap. Andrei Bîzgan a trimis balonul cu capul sub transversală, însă portarul galicenilor, Laurenţiu Giumelea, a fost pe fază şi a împiedicat mingea să intre în poartă. Partida s-a încheiat la scorul de 4-2 în favoarea celor de la Sporting Galicea, singurii care au reuşit, până acum, să învingă lidera Seriei Est a Ligii a IV-a, pe AS Mihăeşti.