Tomescu şi Codin au înscris în amicalul dintre Şirineasa şi Bradu (1-1)

• meciul a avut loc în această după amiază, la Călimăneşti
CS Şirineasa a terminat la egalitate amicalul pe care l-a disputat în această după amiază, în compania echipei Atletic Bradu, colegă de eşalon şi de serie cu formaţia vâlceană. Partida a avut loc pe stadionul din Călimăneşti şi s-a încheiat cu scorul de 1-1, ambele goluri fiind marcate încă din prima repriză.
Argeşenii au fost cei care au înscris primii, prin vâlceanul Adrian Codin (fotbalist originar chiar din Şirineasa). Acesta a reluat în plasă o minge respinsă în faţă de portarul Iustin Teodorescu, la penaltiul executat de veteranul Iulian Tameş. Fostul fotbalist de Liga I (care s-a consacrat în cei 7 ani în care a evoluat la Dinamo) a împlinit vârsta de 38 de ani pe 6 decembrie 2016. Echipa antrenată de Gabriel Mangalagiu a egalat prin Petruţ Tomescu, care a şutat imparabil, de la 25 de metri. Vâlcenii puteau să tranşeze meciul în favoarea lor în repriza secundă, dar s-au întrecut în ratări. Ocaziile imense au fost irosite de Darius Preda (o dată, singur cu portarul advers) şi Adrian Tilioiu (de trei ori).
Echipa vâlceană va disputa următorul meci amical sâmbătă, 25 februarie, la Popeşti sau Şirineasa, împotriva formaţiei AS Vedea Văleni Nicolae Titulescu. Viitoarea adversară reprezintă două comune (Văleni şi Nicolae Titulescu) şi ocupă locul 3 în Liga a IV-a din judeţul Olt, la un punct în spatele liderei Juventus Slatina. (N.C.)