Liga 6Fotbal

Tică Negrescu a făcut spectacol la primul meci după ce a împlinit 41 de ani. A culcat portarul și a marcat din scăriță

În turul campionatului, Viitorul Budești a reușit să se bucure de succes abia în etapa a VII-a. S-a întâmplat la un meci în deplasare, cu Oltul Ionești. De atunci și până acum, a mai obținut alte trei victorii. Sâmbătă, 7 decembrie, a fost iar sărbătoare în tabăra celor de la Viitorul. Formația coordonată de Tică Negrescu s-a impus cu scorul de 2-1 în returul cu Oltul Ionești. Ioneștenii au marcat de patru ori, însă doar un gol a fost validat. Gazdele au deschis scorul la jumătate primei reprize, în urma unui penalti transformat de ”Zizel” Mătăsaru, pe care tot el l-a obținut. În partea secundă, pe teren a intrat și Tică Negrescu, sărbătoritul acestei săptămâni. Joi, 5 decembrie, Tică a împlinit 41 de ani, iar sâmbătă a reușit să-și facă singur un cadou frumos. În minutul 65, după un fault la 20 de metri de poarta adversă, Vali Popa a executat rapid lovitura liberă, i-a pasat lui Tică Negrescu, care s-a făcut că șutează, l-a culcat pe portar și a trimis scăriță peste el, majorând avantajul la 2-0. Oaspeții au redus din handicap după o greșeală a lui Smaranda (intrat între buturi în absența primilor doi goalkeeperi, Nedeluș și Albici). Partida s-a terminat la scorul de 2-1, chiar dacă în ultimele minute gazdele au cam fost sub ”asediu”.

”Ne-au lipsit iar alți jucători importanți. Au revenit frații Popa și Marius Ariciu, însă nu i-am avut pe Stroe, Zadec, Stoian (care e suspendat), plus portarii. Noi niciodată nu am reușit să legăm 2-3 jocuri în care să ne putem baza pe același lot. Nici rezerve nu am avut, în afară de mine, Tănasie și un copil. E greu să reziști așa. A doua repriză, oaspeții au venit peste noi, dar cred că nu meritam să pierdem. Au avut vreo două goluri anulate pentru off-side. Dacă sunt, să nu ridice!? Apoi arbitrul le-a mai anulat unul, pentru fault în atac. Un jucător de la ei a sărit la arbitru, iar Țighi (Bîzgan) s-a dus să-l apere pe «central». A fost un clinci între ei și au primit amândoi roșu. Ne bucură victoria. Am ajuns la 15 puncte. În tur, în etapa asta nu aveam nicio victorie, acum avem deja două. Sper să mai obținem, iar în play-out, va fi spectacol”, a spus Tică Negrescu, după cel de-al cincilea succes din acest sezon. Colegii i-au dedicat victoria cu Ionești. Tică speră să aibă parte de cât mai multe astfel de cadouri de-acum înainte.