Liga 6

Tică Negrescu, după cea de-a patra victorie din acest sezon: ”Scorul e mincinos. Diferenţa trebuia să fie şi mai mare”

Sâmbătă, 23 noiembrie, după mai multe etape de pauză, Viitorul Budeşti a reuşit să se bucure din nou de succes în Superligă. Formaţia coordonată de Tică Negrescu s-a impus cu scorul de 3-2 în faţa celor de la AS Băile Olăneşti. Antrenorul budeştenilor spune că diferenţa trebuia să fie şi mai mare. ”I-am prins pe cei de la Băile Olăneşti fără mulţi jucători de bază. Le-au lipsit Bobi Oprea, Vrăjeală a fost pe margine, Onu. Cu echipa pe care au avut-o, nu aveau cum să câştige. La început se temeau să nu le dăm multe. Nu au ce să comenteze despre arbitraj. Scorul e mincinos. Diferenţa trebuia să fie şi mai mare. Au dat două goluri din două şuturi, ale lui Tudorică, unul de la 25 de metri. Dacă dădeam 10 goluri nu se supăra nimeni. La fiecare 3-4 minute am avut câte o ocazie clară. Am condus cu 1-0. A marcat Claudiu Popa, apoi Vali Popa a ratat un penalti. Ne-au egalat din întâmplare. Ulterior, Vali Popa şi-a răscumpărat greşeala de la penalti şi a înscris şi el. Mătăsaru a dus scorul la 3-1. Apoi am avut numeroase ocazii ratate. Spre final s-a făcut 3-2”, a precizat Tică Negrescu. Victoria cu AS Băile Olăneşti i-a ajutat pe budeşteni să mai urce o poziţie în clasament. Sunt pe 10 acum, peste Vlădeşti şi Orleşti şi la egalitate de puncte cu Oltul Ioneşti. (S.S.)