Alte sporturi

Tenismenii vâlceni s-au întrecut la etapa de sector a Olimpiadei Sportului Şcolar

Pe data de 14 noiembrie, în sala Colegiului Naţional „Alexandru Lahovari”, s-a desfăşurat etapa de sector a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la tenis de masă rezervată atât fetelor, cât şi băieţilor de gimnaziu. Potrivit declaraţiilor directoarei CSŞ Rm. Vâlcea, Mihaela Truşcă, la acest concurs au participat elevi de la CNI „Matei Basarab”, Şcoala „I. Ghe. Duca”, CNMB, Şc. „Take Ionescu”, Şc. Nr. 4, Şc. Nr. 5, Şc. Colonie Nuci şi Şc. Frânceşti.
Competiţia fetelor a fost câştigată de tenismena Lavinia Şandru (loc 1), care a fost îndeaproape urmată de Cristiana Goleanu (loc 2) şi Andreea Voicu (loc 3). De precizat este că cele trei sportive sunt eleve ale Şcolii „I Ghe. Duca”. Locul 4 i-a revenit Georgianei Târzianu, de la Şcoala Numărul 5.
La nivel de băieţi, pe prima poziţie s-a clasat Gabor Gabor Garci, elev al Şcolii Colonie Nuci. Colegii săi, Ilie Lunganu şi Corado Lăcătuş au ocupat poziţia secundă şi, respectiv, locul 3. Cei trei sportivi sunt pregătiţi de profesorul Constantin Mihăescu. Andrei Bogdan, de la Şcoala Numărul 4, s-a clasat pe locul 4.
„Domnul Constantin Vlaşcu, preşedintele Asociaţiei Judeţene Sportul Pentru Toţi Vâlcea a fost şi de această dată prezent la competiţia noastră şi i-a premiat pe copiii clasaţi pe primele patru locuri cu medalii, plachete şi tricouri. De aceea, aş vrea ca pe această cale, să îi mulţumesc pentru sprijinul pe care întotdeauna ni l-a oferit”, ne-a declarat antrenoarea de tenis de masă, Mihaela Truşcă.
Alături de directoarea CSŞ Rm. Vâlcea, de organizarea etapei de sector s-au mai ocupat profesorii Cristian Popescu şi Roxana Moldovan, cu toţii fiind îndrumaţi de inspectorul de specialitate al IŞJ, Mariana Georgescu.
Următoarea competiţie de acest gen va avea loc pe data de 4 decembrie şi va fi destinată elevilor de liceu. (O.D.)