Surprize! Surprize!, cu Alutus Sălătrucel în rol principal!

Printre partidele programate în şaisprezecimile Cupei României s-a regăsit şi cea dintre Alutus Sălătrucel şi FC Băbeni, două echipe de nivel diferit. FC Băbeni joacă în Superligă, unde ocupă locul 5, iar Alutus Sălătrucel, în ultimul eşalon judeţean, în Seria Nord a Ligii a V-a, unde se află pe locul 4. Din start, formaţia lui Adrian Drăghici nu şi-a pus mari speranţe în acest joc, care s-a disputat la Băbeni. „Cei de la Băbeni ne-au propus să mergem la ei să jucăm, că au un teren mai bun decât al nostru. Ne-am gândit că e mai bine aşa, pentru că oricum pierdem. Am zis doar să nu ne facem de râs, să luăm 10-15 goluri. Ne gândeam la o înfrângere la două-trei goluri. Dar pe teren, surpriză! Deşi ei nu au avut tocmai echipa de bază şi au folosit şi câţiva juniori, noi am luat lucrurile în serios. Am avut 2-1 la pauză. Ne-au egalat în partea secundă, însă prin minutul 70 am preluat din nou conducerea. Apoi, în prelungiri, când ei forţau egalarea, i-am prins pe contraatac. Marius Mojoiu, cel care a mai punctat o dată în acest meci, a stabilit scorul final, de 4-2 în favoarea noastră. În ciuda acestui succes, nu ne punem prea mari speranţe în această competiţie. Vrem doar să nu ne facem de râs”, a spus Adrian Drăghici, reprezentantul formaţiei Alutus Sălătrucel, după succesul de la Băbeni. Pentru echipa oaspete au mai înscris în această partidă, în afară de Mojoiu: Raul Miciuru, dar şi Alexandru Iordache, din penalti.