Liga NationalaHandbal

Super-HCM! Iryna Glibko & Co. au învins şi Măgura Cisnădie

În această seară, HCM Rm. Vâlcea a reuşit să se impună în stil de mare echipă în meciul pe care l-a susţinut în deplasare, la Măgura Cisnădie. Handbalistele pregătite de Aurelian Roşca au învins cu 21-18, după ce au fost conduse la un moment dat, în prima repriză, cu 9-4, iar la pauză cu 9-8.

Şi de această dată, cea mai prolifică jucătoare din tabăra noastră a fost tot ucraineanca Iryna Glibko, care a înscris de opt ori. Altfel, pe lista marcatoarelor formaţiei vâlcene şi-au mai trecut numele Marta Lopez Herrero (6 goluri), Raluca Băcăoanu (2), Natallia Vasileuskaya (2), Cristina Florica (1), Andreea Adespii (1) şi Alicia Fernandez Fraga (1).

După această victorie, HCM şi-a consolidat locul 2 în clasamentul Ligii Florilor. Echipa vâlceană are 27 de puncte în cont, iar pe poziţiile următoare se află SCM Craiova (23) şi Măgura Cisnădie (22). În următoarea etapă, care va avea loc la finele săptămânii viitoare, elevele lui Aurelian Roşca vor înfrunta, în Sala Traian, formaţia Rapid Bucureşti. (N.C.)