Super-HCM! Iryna Glibko & Co. au învins şi Măgura Cisnădie

Duminică seara, HCM Rm. Vâlcea a reuşit să se impună în stil de mare echipă în meciul pe care l-a susţinut în deplasare, la Măgura Cisnădie. Handbalistele pregătite de Aurelian Roşca au învins cu 21-18, după ce au fost conduse la pauză cu 9-8.

Sibiencele au condus cu 9-4 în minutul 23, dar sfârşitul primei reprize a aparţinut HCM-ului

Formaţia vâlceană a deschis scorul în startul partidei, prin iberica Marta Lopez Herrero, după care a fost egalată, dar apoi a reuşit să mai înscrie odată, prin Iryna Glibko (2-1, în minutul 7). În tabăra noastră, s-a instalat însă după aceea o uşoară stare de degringoladă, de care jucătoarele tânărului tehnician Alexandru Weber au profitat din plin, astfel că s-au desprins la 5-2 (în minutul 14) şi 6-3 (în minutul 20). După un gol al Irynei Glibko (6-4), Măgura Cisnădie a punctat de încă trei ori consecutiv, iar diferenţa pe tabela de scor a crescut la 9-4, în minutul 23. Din acel moment, jucătoarele de la HCM „s-au trezit însă la viaţă” şi au început cursa de urmărire. Până la pauză, cu Petra Blazek aflată din nou într-o zi de graţie între buturi (austriaca a făcut iarăşi minuni prin paradele sale spectaculoase şi le-a menţinut pe coechipiere în joc), formaţia vâlceană a marcat de patru ori la rând şi a intrat la vestiare doar cu un handicap de un gol (9-8).

Vâlcencele au preluat conducerea în minutul 44, iar în ultimul sfert de oră s-au desprins chiar la patru goluri

Primele cinci minute din repriza secundă le-au aparţinut sibiencelor, care s-au detaşat la 11-8, dar apoi a urmat o serie de trei goluri la rând ale echipei noastre, iar scorul era din nou egal pe tabela de marcaj (11-11, în minutul 39). Măgura Cisnădie a avut o ultimă răbufnire de orgoliu şi s-a distanţat iarăşi la două „lungimi”, 13-11 (în minutul 41), dar din acel moment şi până la final pe teren nu a mai existat decât o singură formaţie, cea vâlceană. HCM a întors scorul în favoarea sa în doar cinci minute (15-13), iar în ultimul sfert de oră al meciului a găsit luciditatea necesară pentru a nu mai ceda iniţiativa. Trupa noastră s-a desprins chiar la patru goluri (20-16, în minutul 58, şi 21-17, în minutul 59), dar până la urmă partida s-a încheiat cu aceeaşi diferenţă de scor ca şi în jocul cu CSM Roman, de săptămâna trecută, din Sala Traian. Dacă atunci tabela de marcaj a indiscat 22-19 pentru HCM, de această rezultatul a fost 21-18.
Astfel s-a scris istoria acestui meci în care vâlcencele au suferit serios în prima repriză, dar apoi au revenit şi au tranşat soarta jocului în favoarea lor ca o mare echipă. Pentru HCM, drumul s-a netezit acum în cursa pentru titlul de vicecampioană în Liga Florilor. (N.C.)