Liga IIIFotbal

SUPER-FLACĂRA! Echipa horezeană a câştigat la Voluntari şi a urcat pe locul 2 în Liga a III-a

În această după amiază, Flacăra Horezu a bifat o nouă victorie în Liga a III-a! De această dată, Adi Popa & Co. s-au impus în deplasare, în fieful echipei FC Voluntari 2, cu scorul de 2-0 (după 0-0, la pauză). Golurile victoriei au fost marcate de Ionuţ Neamţu, în ultimul sfert de oră al meciului, în minutele 75 şi 81.
În urma acestei victorii, formaţia vâlceană a acumulat 17 puncte şi a urcat, cel puţin până mâine, când vor juca şi celelalte fruntaşe, pe locul 2 în Seria a III-a. Lidera ierarhiei este gruparea antrenată de Adi Dulcea, Unirea Bascov, care are acelaşi număr de puncte ca Flacăra Horezu (17), dar un golaveraj superior (15-3, faţă de 14-4 al echipei din Treapt). Pe treapta a treia a podimului se află, în prezent, ACSO Filiaşi (16 puncte), care a pierdut azi la Atletic Bradu (1-3). Locurile următoare ale clasamentului sunt ocupate de Turris-Oltul Tr. Măgurele, AS SR Braşov (ambele cu câte 15 puncte) şi Astra II Giurgiu (14). De precizat e faptul că, în afară de Flacăra Horezu şi ACSO Filiaşi, toate celelalte formaţii clasate pe primele şase poziţii au însă câte un meci mai puţin disputat, deoarece n-au jucat încă în această rundă.
Week-end-ul viitor, în următoarea etapă din Liga a III-a, Flacăra Horezu va primi, pe stadionul din Treapt, vizita formaţiei Turris-Oltul Tr. Măgurele, care e antrenată de Erik Lincar, fost tehnician la Damila Măciuca şi CSM Rm. Vâlcea. (N.C.)