Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Liga 6

Stejarul Vlădeşti a condus lidera doar 5 minute. Dăeştenii au câştigat „derby-ul” cu 3-1

Miercuri după-amiază, la Vlădeşti s-a desfăşurat derby-ul etapei, între prima clasată, Viitorul Dăeşti şi echipa de pe ultima treaptă a podiumului, Stejarul, din localitate. Gazdele sperau ca terenul mic de la Vlădeşti să fie un impediment pentru adversari de a-şi face jocul obişnuit. Au mizat pe un rezultat bun, iar începutul partidei le-a dat încredere. Trupa lui Iulică Dincă a jucat aproape perfect în prima jumătate de oră, dând o replică bună liderei. Evoluţia din primele 30 de minute a fost răsplătită cu un gol. Juniorul Vicenţiu Mocanu a prins apărarea oaspeţilor pe picior greşit, a centrat în faţa porţii, iar Răzvan Popescu a avut de îndeplinit o simplă formalitate: 1-0. Gruparea din Vlădeşti s-a aflat doar cinci minute la conducere. În minutul 35, Leo Săraru a restabilit egalitatea, după o respingere nefericită a portarului Alin Dina. De fapt, în decurs de doar patru minute, dăeştenii au înscris de trei ori. După golul de 1-1, în minutul 38 Alin Bucei a marcat pentru 2-1 cu un şut de la peste 20 metri, iar în minutul 39, căpitanul Andrei Fistogeanu a punctat pentru 3-1. La acest scor s-a intrat şi la pauză. În partea secundă, gazdele au încercat să relanseze meciul, dar în zadar. Pîrvu şi colegii săi au avut, de asemenea, mai multe şanse de a mări ecartul, pe care, însă, nu le-au valorificat. Partida s-a încheiat, aşadar, la scorul de 3-1 pentru Viitorul Dăeşti, care a ajuns, astfel, la şase victorii în şase meciuri de Superligă. În runda din acest week-end, elevii lui Mangalagiu vor da piept, la Fedeleşoiu, cu DCM Rm. Vâlcea, în timp ce „stejarii” din Vlădeşti vor juca pe terenul celei de-a doua clasate, Minerul Costeşti.