Sportivii de la CS Culturistul au reprezentat cu cinste judeţul Vâlcea la Cupa României pentru Culturism, Fitness, Body-Fitness şi Bikini

Pe 6 şi 7 septembrie, la Drobeta Tr. Severin, s-a desfăşurat Cupa României la Culturism, Fitness, Body-Fitness şi Bikini. Concursul s-a bucurat de o participare numeroasă. 112 sportivi au fost prezenţi la malul Dunării, la această importantă competiţie. Printre ei s-au regăsit şi doi dintre elevii lui Vali Mihăescu, de la clubul CS Culturistul din Rm. Vâlcea. Ambii au impresionat juriul. La culturism, Marian Gabriel Dumitraşcu s-a clasat pe primul loc la juniori mari (21-23 de ani), categoria 75 de kilograme. La bikini, după doar două luni de pregătire, Crina Elena Filip (163 cm) a ocupat un onorant loc 4. Şi Vali Mihăescu a fost prezent la întrecerea de la Tr. Severin. Acesta a făcut parte din corpul arbitrilor. Deplasarea celor trei la Cupa României a fost susţinută de societatea Marna. Reprezentanţii clubului Culturistul speră ca pe viitor să beneficieze şi de sprijinul altor sponsori, pentru a-şi putea desfăşura activitatea în condiţii bune şi pentru a aspira la noi performanţe. În altă ordine de idei, următoarea competiţie la care CS Culturistul va reprezenta judeţul Vâlcea va fi la Sibiu. Pe 5 şi 6 octombrie va avea loc Campionatul Naţional de Culturism pentru Juniori şi Masters. Gabriel Dumitraşcu va concura la categoria 75 de kilograme (la juniori), iar Vali Mihăescu va încerca obţinerea unei noi medalii la masters, 50-54 de ani, categoria +80 kilograme. (S.S.)