Sporting Galicea a produs surpriza rundei în Seria Est din Liga a IV-a

* Claudiu Voica & Co. s-au impus cu scorul de 3-2 în fieful fostei vicelidere Chimia 2012 Rm. Vâlcea

Sporting Galicea a produs surpriza rundei de la finele săptămânii trecute, în Seria Est din Liga a IV-a. În ultima etapă care avut loc în acest an, fotbaliştii antrenaţi acum de Viorel Ciofâcă s-au impus chiar în fieful fostei vicelidere, Chimia 2012 Rm. Vâlcea, cu scorul de 3-2 (după 1-1, la pauză). Meciul de pe Hidro Arena a fost aprig disputat, dar galicenii au profitat din plin de faptul că trei dintre jucătorii de bază din tabăra adversă (în speţă, Lucian Nania, Cosmin Băiţă şi Viorel Praporgescu) erau în continuare suspedanţi şi n-au putut evolua.
Chimiştii au deschis scorul prin veteranul Ovidiu Creangă, direct dintr-o lovitură liberă, după care Sporting Galicea a restabilit egalitatea printr-un autogol: după o centrare de pe partea dreaptă, mingea a fost deviată de Fernando Marinescu, l-a atins pe un adversar şi a intrat în plasă. Galicenii au dominat startul reprizei secunde şi puteau să beneficieze chiar de un penalti, după un henţ clar în suprafaţa de pedeapsă, dar arbitrul de centru, Iuliana Demetrescu, n-a fost de aceeaşi părere şi a lăsat jocul să continue. Sporting a preluat până la urmă conducerea prin Robert Ancuţa (fost junior al lui Viorel Ciofâcă, la Carpatina): 1-2. La puţin timp după aceea, chimiştii au rămas în inferioritate numerică pe teren, însă, chiar şi aşa, contrar aşteptărilor, au controlat autoritar jocul vreo 10 minute şi au restabilit egalitatea (2-2). Pe final, Ciofâcă a dat dovadă de multă inspiraţie şi l-a introdus pe teren pe Claudiu Voica, nimeni altul decât preşedintele echipei din Galicea, care a marcat golul victoriei, în minutul 80, după o greşeală în lanţ a defensivei adverse.

Galicenii au terminat anul 2017 în Top 6

Sporting Galicea nu mai simţise gustul victoriei de patru runde, ultimul succes fiind cel cu Viitorul Păuşeşti Măglaşi (4-1, pe teren propriu), meci care a avut loc pe 4 noiembrie, în etapa a 13-a. După acea partidă, au urmat 0-0, cu AS Rm. Vâlcea 2016 (tot acasă), 2-2, la Progresul Buneşti (codaşa ierarhiei Seriei Est din Liga a IV-a), şi apoi eşecul cu Oltul Drăgoeşti (0-1, pe teren propriu). Toate ghinioanele s-au „spart” acum, pe terenul celor de la Chimia 2012 Rm. Vâlcea.
În ciuda rezultatelor mai slabe din ultima perioadă, Sporting Galicea îşi păstrează intacte şansele de a se califica în play-off. Fotbaliştii antrenaţi de-acum de Viorel Ciofâcă au 30 de puncte în cont, la fel ca Stejarul Vlădeşti 2009 şi Viitorul Budeşti 2012, cu care se află la egalitate, pe locurile 5-7 ale clasamentului Seriei Est din Liga a IV-a. Poziţia a patra este ocupată de Oltul Drăgoeşti, 31 de puncte. (N.C.)