Sporting Galicea a câştigat la scor de tenis partida din intermediară, cu Oltul Ioneşti

După ce a reuşit să provoace prima înfrângere a liderei, AS Mihăeşti, chiar pe terenul acesteia, Sporting Galicea s-a impus şi în intermediară, pe teren propriu, cu Oltul Ioneşti. Meciul de miercuri după-amiază a început practic de la scorul de 1-0. În minutul 1, tânărul Fernando Marinescu a adus gazdele în avantaj. La Galicea s-a mai jucat fotbal timp de aproximativ 15 minute, pe furtună şi ploaie, după care s-a luat o pauză de zece minute. Partida a fost întreruptă din cauza condiţiilor meteo nefavorabile. La reluare, nu s-a schimbat nimic. Sporting a continuat să atace, iar până la finalul primelor 45 de minute a mai înscris o dată, prin acelaşi Fernando Marinescu. În partea secundă a întâlnirii, jocul a curs în aceeaşi direcţie. Sporting a avut mai mult iniţiativa şi a continuat să se distanţeze pe tabelă. În minutul 70 era deja 6-0. A mai înscris o dată Fernando, iar de trei ori – „Lăcustă” (Alexandru Saru). Totuşi, cel mai frumos gol l-au marcat oaspeţii. Decarul echipei din Ioneşti, Sorin Cherăscu, de la peste 30 de metri de poarta adversă, a trimis balonul plasat, la vinclu. S-a terminat 6-1 pentru Sporting Galicea, echipă aflată pe loc de play-off, la doar trei puncte în spatele primei clasate din Seria Est a Ligii a IV-a, AS Mihăeşti.