Karate

Sport Max 2007 Rm. Vâlcea are doi campioni europeni la karate shito-ryu!

Week-end-ul trecut, la Lanciano, în Italia, a avut loc Campionatul European de Karate Shito-Ryu. Printre sportivii pe care România s-a bazat la acest concurs de anvergură s-au regăsit şi cinci vâlceni, de la clubul Sport Max 2007, condus de Sorin Avram, care s-au remarcat la o competiţie desfăşurată pe plan naţional, Cupa României de Karate Shito-Ryu, de la Dragomireşti (judeţul Dâmboviţa). Aceştia au confirmat aşteptările în „Cizmă”! Costin Belicaru a cucerit titlul de campion european, la copii 3, -30 kilograme, iar Adrian Ionescu a obţinut medalia de bronz, la aceeaşi categorie, scriind astfel istorie pentru Sport Max. La competiţia dedicată cadetelor, Ştefania Udrea s-a clasat pe locul 4. Duminică, 17 iunie, în ultima zi a Europenelor, a mai intrat în concurs şi Andrada Enache, la întrecerea dedicată junioarelor. Aceasta a ocupat locul 4 la individual, la kata şi kumite, însă a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului cu echipa României de kumite, obţinând, astfel, titlul de campioană europeană. (S.S.)