Situaţie inedită în fotbalul judeţean la meciul AS Rm. Vâlcea – Stejarul Vlădeşti: penalty pentru intervenţia unui jucător înlocuit!

De câteva luni, Legile Jocului au suferit câteva modificări. La acţiunile organizate de CCA, arbitrii au fost instruiţi să le aplice la toate nivelurile, aşa cum recomandă IFAB. „Oamenii în negru” cunosc noile reglementări, însă mulţi dintre jucători nu sunt la zi cu schimbările din fotbal. Astfel, era aproape inevitabil să apară şi situaţii inedite. Două cazuri de acest gen au fost semnalate şi pe terenurile de fotbal din judeţul Vâlcea. În ambele meciuri, la centru a fost Cătălin Buşi. La Dăeşti, în minutele de prelungire ale partidei, un jucător al gazdelor a fost surprins în off-side. Acesta s-a întors din terenul advers şi a jucat mingea în suprafaţa proprie. În trecut, balonul ar fi trebuit repus în joc din terenul advers, niciodată din cel propriu al jucătorului sancţionat. Acum, conform noilor reglementări, lovitura liberă indirectă acordată echipei adverse pentru off-side va fi executată de pe locul unde s-a produs abaterea, inclusiv dacă aceasta a avut loc în suprafaţa proprie de teren a jucătorului care trebuie sancţionat pentru că se afla în poziţie „afară din joc”. Buşi a aplicat în acest caz regulamentul, în ciuda nemulţumirilor de moment ale celor de la Dăeşti. La doar câteva zile distanţă de acest „eveniment”, la Budeşti a fost nevoit să ia o altă decizie „nepopulară”. La scorul de 2-2, în minutul 87 al întâlnirii dintre AS Rm. Vâlcea 2016 şi Stejarul Vlădeşti, Buşi a acordat penalti gazdelor, pentru o intervenţie a unui jucător înlocuit de la Stejarul Vlădeşti. Marinoiu, jucător care fusese schimbat şi care se îndrepta spre vestiare, a intervenit în suprafaţa de pedeapsă la o minge care părăsea terenul, în ideea de a ajuta portarul echipei sale să o repună mai repede în joc. Arbitrul a pus mingea pe punctul cu var. Gazdele l-au transformat şi astfel au câştigat jocul cu scorul de 3-2. Înainte de începerea jocului, arbitrii şi observatorul le-au atras atenţia ambilor delegaţi cu privire la o parte dintre aceste modificări ale Legilor Jocului. Mesajul a fost transmis şi jucătorilor, însă nu a avut efect.