Liga 6Diverse

Selecţionata AJF Vâlcea a obţinut prima victorie la Turneul Speranţelor

După cum am mai anunţat, la începutul lunii septembrie a început o competiţie organizată de FRF, în colaborare cu AJF-urile din ţară, în care sunt implicaţi cei mai buni jucători din ţară de la categoria Under 14. Este vorba despre Turneul Speranţelor, campionat la care participă aproximativ 3000 de tineri fotbalişti din România, născuţi în anul 2004. La nivel naţional sunt 44 de echipe, care au fost repartizate în opt grupe. Vâlcea se află în aceeaşi grupă cu Argeş, Dolj, Olt, Gorj şi Mehedinţi. Referent zonal este profesorul Emil Popescu, iar antrenor la selecţionata Vâlcii – profesorul Dan Bărbuţ. În prima fază, cele şase echipe din serie se întâlnesc între ele, întrecerea desfăşurându-se în sistem tur-retur. Din turul campionatului a mai rămas de disputat o singură etapă. În cele patru meciuri de până acum, selecţionata Vâlcii nu a câştigat decât unul. A pierdut confruntările cu Dolj, Mehedinţi şi Argeş şi a câştigat duelul cu reprezentanta din Olt. Duminica trecută, puştii lui Dan Bărbuţ s-au impus la Slatina, pe terenul formaţiei oltene, cu scorul de 4-1. Golurile echipei noastre au fost înscrise de: R. Cruceru (în prima repriză), G. Zamura (a doua repriză), R. Lepădatu şi C. Lucaci (ambii în cea de-a treia repriză). Antrenorul selecţionatei vâlcene s-a bazat în acest meci pe un lot format din 17 jucători. În afara celor care au marcat, au mai jucat la Slatina: M. Diaconescu, A. Georgescu, S. Mecu, Ş. Mitrea, Ş. Tudor, M. Tudor, F. Ilie, G. Dobrin, C. Bornea, Z. Turca, dar şi portarii I. Lungu şi V. Raica. De asemenea, din lot face parte şi un stranier. Este vorba despre O. Lokkeberg, născut în ţara de origine a tatălui, Norvegia, dar stabilit la Vâlcea alături de mama sa, care este româncă. Toţi cei enumeraţi au avut la Slatina un număr egal de minute jucate pe parcursul celor trei reprize, aşa cum impune regulamentul. În ultima etapă din tur, Vâlcea va întâlni, pe teren propriu, reprezentanta judeţului Gorj. Meciul va avea loc duminică, 8 octombrie, pe stadionul Hidro, din nordul Râmnicului, de la ora 13.00. (S.S.)