Se vede Liga a III-a la Dăeşti! Viitorul a câştigat prima manşă a barajului pentru promovare

Sâmbătă, 15 iunie, la Bradu, campioana Vâlcii a înfruntat cea mai bună echipă din campionatele organizate în cadrul AJF Argeş, pe Real, din localitate. Meciul a început cum nu se putea mai bine pentru elevii lui Gabi Mangalagiu. După doar şase minute de joc, campioana Vâlcii a trecut în avantaj. Din flancul drept, Leo Săraru a trimis mingea în careu, iar vârful George Neacşu a relua balonul cu capul spre colţul lung. Mingea a lovit iniţial bara, însă a ajuns imediat în poartă: 0-1. Gazdele au încercat să replice, au avut câteva situaţii, de a restabili egalitatea, însă mai clare au fost tot ale Dăeşti-ului. Vasile, iar apoi Paşoi, din poziţii favorabile, au ratat majorarea avantajului. În minutul 18, faza golului s-a repetat, dar mingea nu a mai ajuns în poartă. Vasile a centrat, dar Neacşu a trimis balonul cu capul pe lângă bara laterală. În minutul 38, ne-a trecut glonţul pe la ureche. După un corner, mingea a ajuns în faţa porţii, decarul gazdelor, Mormolea, a şutat, dar Geantă a fost pe fază şi a intervenit. La aproximativ 10 minute de la reluare, argeşenii au egalat în urma unei faze fixe. Din corner, mingea a ajuns la un metru de linia de poartă şi practic s-a lovit de Păvăluţă: 1-1. În căutarea celui de-al doilea gol, dăeştenii au continuat să-şi creeze ocazii. La una dintre ele, Lăzărescu, după o acţiune bună în flancul stâng, l-a găsit singur în careu pe Neacşu. Acesta a şutat în blocaj. Vâlcenii au cerut 11 metri, pentru jucarea mingii cu mâna, însă jocul a continuat. Până la urmă, Viitorul a revenit în avantaj. În minutul 72, după o aruncare de la margine executată de Vasile, mingea a ajuns la Neacşu, care a recentrat, iar Ion Marian, din 2 metri, a împins balonul în plasă: 1-2. Partida s-a încheiat la acest scor, unul bun pentru Dăeşti, dar oarecum nemulţumitor. Diferenţa putea fi chiar mai mare, după aspectul jocului. După victoria de la Bradu, campioana Vâlcii a devenit favorită la promovare. Mai are, însă, un meci de jucat, returul cu argeşenii, care va avea loc sâmbătă, 22 iunie, de la ora 17.30, pe terenul de la Fedeleşoiu.
La Bradu, Viitorul Dăeşti s-a bazat pe jucătorii: Geantă – Vasile, Lăzărescu, Iordache, I. Săraru, Rizea, Pîrvu (Preda / 90), L. Săraru, G. Neacşu (Roşianu / 75), M. Ion, Paşoi (Fistogeanu / 82).
Partida a fost condusă de o brigadă de Liga a II-a ce l-a avut la centru pe Andrei Ţiţii, din Şura Mică (Sibiu). Acesta a fost ajutat la cele două linii de către asistenţii Adrian Vornicu (din Iaşi) şi Mihai Cantemir (din Făgăraş / Braşov). Prestaţia acestora va fi supervizată de observatorul Andrei Ioniţă, din Bucureşti. Ca observator de joc a fost delegat Viorel Nicolescu, din Teleorman. (S.S.)

Dintre cele 21 de meciuri de baraj, doar unul nu s-a jucat

Sâmbătă, 15 iunie, s-au disputat 20 dintre cele 21 de meciuri de baraj pentru promovarea în Liga a III-a programate iniţial de FRF. Partida dintre Huşi (Vaslui) şi Cristeşti (Iaşi) nu a mai avut loc, echipa vasluiană obţinând promovarea directă, ca urmare a faptului că ieşenii nu dispuneau de CIS. În celelalte partide, s-au consemnat rezultate aşteptate, însă au existat şi surprize. Vă prezentăm, în continuare, rezultatele înregistrate în manşa tur.