SCM Rm. Vâlcea, victorie mare în Europa!

Duminică seara, handbalul vâlcean a revenit în Europa. SCM Rm. Vâlcea a debutat în Cupa EHF. Într-un meci contând pentru turul 2 al competiţiei europene secundare, Iryna Glibko şi colegele sale au înfruntat semifinalista întrecerii din sezonul precedent, pe Kastamonu Beledyiesi, din Turcia. Având sprijinul celui de-al „optulea” jucător, publicul, care a făcut o atmosferă ca pe vremea Oltchim-ului, „municipalele” au confirmat forma bună arătată în acest start de sezon şi au obţinut o victorie mare. Meciul a fost echilibrat doar în primele 10 minute. Apoi, elevele lui Pera au apăsat piciorul pe acceleraţie şi s-au distanţat pe tabelă. Cea mai mare diferenţă din primul mitan a fost de şapte goluri (12-5, în minutul 19 şi 15-8, în minutul 24). Vâlcencele au intrat la pauză cu un avantaj mai mult decât liniştitor, de şase goluri: scor 19-13. În partea secundă, jocul a curs în aceeaşi direcţie. SCM a avut, la un moment dat, un avans chiar de 12 goluri (30-18, în minutul 48), dar nu a reuşit să-l menţină până la final. Partida s-a încheiat la scorul de 35-26 pentru gruparea de la poalele Capelei, care, astfel, a luat o opţiune mai mult decât serioasă în privinţa calificării în turul 3 al Cupei EHF. S-au mai văzut surprize în handbal, însă e greu de crezut că în retur Kastamonu va reuşi să întoarcă soarta acestui duel şi să se impună la 10 goluri în faţa trupei vâlcene.
Altfel, o contribuţie importantă la acest succes răsunător al SCM-ului l-a avut portarul Yuliya Dumanska, dar şi Iryna Glibko, care a fost cea mai bună marcatoare din tabăra Vâlcii. Aceasta a înscris de zece ori în poarta turcoaicelor. Pentru formaţia „municipală” au mai punctat: Marta Lopez (6 goluri), N. Vasileuskaya (6), A. Popa (4), A. Fernandez (3), R. Băcăoanu (3), M. Petrovic (1), I. Khouildi (1) şi C. Florica (1). Din tăbăra oaspetelor s-a remarcat Olga Laiuk. Ucraineanca a înscris la fel ca şi Glibko, tot zece goluri.
Altfel, meciul retur cu Kastamonu, din Turcia, va avea loc duminică, 21 octombrie, de la ora 17.00. (S.S.)