Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Fără categorieDiverseHandbal

SCM Rm. Vâlcea s-a calificat en-fanfare în Final-Four-ul Cupei României

Duminică după-amiază, în Sala „Traian”, în faţa unui public numeros, echipa de handbal vâlceană a înfruntat, în sferturile Cupei României, ultima clasată din Liga Florilor, pe CSM Galaţi. Deznodământul era clar de la început. Se punea doar problema diferenţei de scor. A fost de 17 goluri în favoarea gazdelor. Partida s-a încheiat la scorul de 29-12.

În prima repriză, oaspetele au înscris doar trei goluri. Primul, în minutul 8, la 2-0 pentru SCM. Al doilea a venit abia în minutul 25, când SCM avea deja un avans de zece goluri pe tabelă. Prima repriză s-a încheiat la scorul de 13-3.

Florin Pera şi-a permis în acest joc să odihnească o parte dintre titulare. Fernandez, Dumanska, Băcăoanu şi Vasileuskaya nu au fost utilizate deloc cu Galaţi. Nici Florica nu a jucat. După cum se cunoaşte, aceasta s-a accidentat la Naţională şi are nevoie de câteva zile de repaus. Golghetera Vâlcii, Iryna Glibko, a intrat doar câteva minute, în debutul confruntării. Între buturi, în prima repriză s-a aflat Blazek, care a primit doar trei goluri, iar în partea secundă poarta a fost apărată de Diana Ciucă. Aceasta din urmă a avut mai multe intervenţii salvatoare. Nu a ratat nici şansa de a se evidenţia la 7 metri. A apărat trei lovituri de penalitate. În acest meci de antrenament pentru SCM, pe extreme s-a mizat mai mult pe Alexandra Badea şi junioara Roberta Stamin (aflată la debutul pentru SCM, în faţa propriilor suporteri), pe pivot a intrat şi Flori Craiu, iar la 9 metri au fost utilizate Adespii, Pricopi, Gavrilă – pe câteva atacuri, Da Silva, în timp ce „greul”, în apărare, l-a dus Ines Khouildi.

Cele mai bune marcatoare ale liderei Ligii Florilor în meciul cu Galaţi au fost Samara da Silva şi Flori Craiu, ambele cu câte cinci goluri. Au mai punctat pentru SCM: Alexandra Badea (4), Roberta Stamin (3, dintre care două din 7 metri), Marta Lopez (2), Iryna Glibko (2), Andreea Pricopi (2), Andreea Adespii (2), Maria Gavrilă (2), Ines Khouildi (1) şi Marija Petrovic (1).

La final, antrenoarea oaspetelor, Alexandrina Soare, a precizat, de asemenea, că nu a avut întreg lotul la dispoziţie, o parte dintre jucătoare fiind accidentate, printre care şi Alla Sheiko. S-a mizat pe multe handbaliste din generaţia tânără, din echipa de junioare I. CSM Galaţi speră să ajungă la barajul pentru evitarea retrogradării din primul eşalon, însă şansele de a realiza acest lucru sunt mici.

Altfel spus, marţi, 2 aprilie, la sediul FRH, va avea loc tragerea la sorţi în vederea stabilirii meciurilor din Final Four şi a ordinii disputării acestora. Totodată se va lua act de cererile existente pentru organizarea fazei finale a Cupei României, care se va desfăşura între 19 şi 21 aprilie. (S.S.)