DiverseHandbal

SCM Rm. Vâlcea, la prima înfrângere pe teren propriu din acest sezon

Duminică, 18 noiembrie, SCM Rm. Vâlcea, lidera la zi din Liga Naţională de handbal feminin, a sperat într-o minune. După eşecul la şase goluri din prima manşă a „dublei” cu Ikast, din turul 3 al Cupei EHF, „municipalele”, cu aportul publicului, visau la o „remontada”. Au arătat atitudine încă din start şi au preluat frâiele partidei. Au făcut o primă repriză bună, dătătoare de încredere. În primul mitan cel mai mare avantaj al gazdelor a fost de cinci goluri: 13-8 (în minutul 25), apoi 14-9. Repriza s-a încheiat cu un avans de patru goluri pentru SCM: scor 14-10.

În partea secundă, grăbite să anuleze diferenţa din tur, Glibko şi colegele sale au început să repete din greşelile meciului din Danemarca. Au ratat din nou mult din situaţii clare, chiar şi de la 7 metri, iar Ikast le-a penalizat. În minutul 47, formaţia daneză a restabilit egalitatea pe tabelă: scor 17-17. Astfel, şansele într-o calificare istorică au fost reduse până la minim. Vâlcencele nu au mai reuşit nici fizic şi nici psihic să facă faţă, în continuare, jocului şi să forţeze măcar obţinerea unei victorii de palmares. Au marcat doar cinci goluri în cel de-al doilea mitan. SCM a pierdut meciul retur cu formaţia daneză la diferenţă de două goluri, cu scorul de 21-19.

A fost o aniversare tristă pentru antrenorul Florin Pera, care a suferit prima înfrângere pe teren propriu, pe banca grupării de la poalele Capelei, de la venirea la Vâlcea, eşec ce a echivalat cu ratarea calificării în grupele Cupei EHF, competiţie în care SCM a participat în premieră.

În partida din Sala „Traian”, cea mai bună marcatoare a Vâlcii a fost Marta Lopez (5 goluri). Pentru SCM au mai punctat: Vasileuskaya (4), Glibko (3), Petrovic (2), Fernandez (2), Băcăoanu (1), Da Silva (1), Popa (1). (S.S.)