DiverseHandbal

SCM Rm. Vâlcea a câştigat Memorialul „Constantin Tită”

Vineri, 28 decembrie şi sâmbătă, 29 decembrie, în Sala Sporturilor „Traian” din Rm. Vâlcea s-a desfăşurat cea de-a X-a ediţie a Memorialului „Constantin Tită”, turneu de handbal organizat ca un omagiu adus „Generalului”, un fost om de sport extrem de apreciat la poalele Capelei. La întrecerea din Polivalentă au participat patru echipe din Liga Florilor, respectiv: SCM Rm. Vâlcea, SCM Gloria Buzău, CSM Slatina şi Corona 2010 Braşov. Gruparea pregătită de Florin Pera a câştigat turneul. A obţinut trei victorii în trei partide. Vineri, în prima zi de turneu, „municipalele” au câştigat cu scorul de 25-20 confruntarea cu CSM Slatina şi cu scorul de 25-19 întâlnirea cu SCM Gloria Buzău. În partida cu echipa olteană, SCM a întâmpinat probleme. A fost condusă chiar şi la o diferenţă de nouă goluri, dar a reuşit să revină. În meciul cu trupa lui Dumitru Muşi, Gloria Buzău, „soarta” s-a decis în repriza secundă, după ce primele 30 de minute s-au încheiat la egalitate, scor 11-11. Sâmbătă, în ultima zi a Memorialului „Constantin Tită”, Glibko şi colegele sale au dat piept cu Corona. Au câştigat şi de această dată (la limită, e adevărat), partida încheindu-se la scorul de 25-24. Din echipa vâlceană a provenit şi cea mai tehnică jucătoare a turneului: Alicia Fernandez Fraga. Au mai fost acordate alte două premii individuale. Trofeul pentru cel mai bun portar a ajuns la Yuliya Dumanska, iar titlul de golgheter i-a revenit jucătoarei Sorina Tîrcă, de la Corona Braşov. De asemenea, organizatorii l-au mai premiat pe Gheorghe Sbora, pentru activitatea depusă în slujba handbalului vâlcean în ultimii ani, dar şi pe Maria Torok Duca, „Hagi” al handbalului feminin românesc.
SCM Rm. Vâlcea va reveni în faţa propriilor suporteri pe 10 ianuarie. În etapa a XI-a din sezonul 2018-2019 al primului eşalon al handbalului feminin românesc, lidera la zi din Liga Florilor va întâlni Universitatea Cluj. (S.S.)