Fără categorieDiverseHandbal

SCM Rm. Vâlcea a ratat primul trofeu al sezonului. CSM Bucureşti a câştigat Cupa României după 70 de minute de joc

Duminică, 21 aprilie, într-o reeditare a finalei de anul trecut, CSM Bucureşti şi SCM Rm. Vâlcea s-au întâlnit, de această dată la Bistriţa, în ultimul act al Cupei României. „Municipalele” au demonstrat că nu au ajuns întâmplător aici, în postura de a se lupta cu una dintre marile puteri ale Europei, pentru ambele trofee puse în joc de FRH. Au făcut un joc bun, s-au ţinut scai de campioana României şi câştigătoarea ultimelor trei ediţii ale Cupei României şi au dovedit că nu sunt cu nimic mai prejos decât multe dintre adversarele pe care CSM le-a avut în Liga Campionilor. Câştigătoarea s-a decis după 70 de minute de joc. Din păcate, nu a fost Vâlcea.

În prima repriză, „municipalele” s-au aflat o singură dată la conducere

Campioana en-titre a început mai bine meciul, cu două goluri consecutiv. Omoregie a deschis scorul, iar apoi Radicevic, din 7 metri, a majorat avantajul. Vâlcencele au marcat pentru prima dată în finală în minutul 7. Vasileuskaya a perforat poarta adversă. Apoi, „tigroaicele” s-au distanţat la trei goluri (4-1, 6-3). Cum era de aşteptat, elevele lui Pera nu au renunţat la luptă. În minutul 16, ne-am apropiat la un gol, după reuşita spectaculoasă, din propria jumătate de teren, a Aliciei Fernandez, iar un minut mai târziu s-a făcut 7-7. Tot handbalista spaniolă a punctat.

În minutul 20, „municipalele” au avut şansa de a trece pentru prima dată la conducere. Glibko a ratat, însă, din 7 metri. La următoarea lovitură de penalitate a fost schimbat executantul. Lopez a egalat la 9-9, iar imediat, în minutul 23, pe contraatac, Fernandez a punctat pentru 10-9 în favoarea SCM-ului. Nu am stat în avantaj prea mult. Blazek a avut o intervenţie bună între buturi, însă nu am reuşit să profităm pe contraatac, iar Lazovic a restabilit egalitatea. Apoi Lopez a trimis mingea în portar din 7 metri. CSM s-a instalat din nou la timonă după golul lui Jacobsen. Pe contraatac, Radicevic a dus scorul la 12-10 pentru Bucureşti. Aceeaşi diferenţă, de două goluri în favoarea CSM-ului, s-a consemnat şi la pauză (scor 14-12).

Final de infarct! Pricopi şi Blazek au dus meciul în prelungiri

În partea secundă, jocul a decurs asemănător primului mitan. Bucureştencele s-au dus din nou la trei goluri (16-13 şi 17-14), dar în minutul 39 s-a restabilit egalitatea (17-17). În continuare, campioana nu a reuşit să se desprindă la mai mult de două goluri. Blazek a făcut un meci senzaţional şi a ajutat echipa vâlceană să menţină echilibrul.

Finalul a fost de infarct! În minutul 56, Radievic a punctat din 7 metri pentru scorul de 26-25. Mai era timp pentru multe goluri, însă niciuna dintre echipe nu a reuşit să înscrie. Cu 30 de secunde înainte de final, Vâlcea a avut atacul. Acesta s-a prelungit până aproape de epuizarea timpului de joc. Pricopi a avut sânge rece şi a şutat. SCM a egalat: scor 26-26, cu trei secunde înainte de final. Părea că bucureştencele nu mai au timp pentru un nou atac, însă nu a fost aşa, spre disperarea lui Florin Pera, ţinut cu greu pe bancă de jucătoare şi ceilalţi oficiali. În cele din urmă, s-a ajuns la o lovitură de la 9 metri pentru CSM. Bazaliu a şutat peste zid, iar Blazek a apărat şi a dus finala în prelungiri.

În ultimele 10 minute, „municipalele” şi-au pierdut luciditatea. Pricopi a trimis balonul în bară, Glibko a şutat peste poartă, apoi a trimis mingea de două ori la adversar, iar Lopez a pierdut, de asemenea, balonul. Lazovic şi colegele sale au profitat. Au marcat de trei ori în prima repriză de prelungiri şi o dată în a doua. SCM a înscris o singură dată în primele 5 minute şi de două ori în ultimele 5. Meciul s-a încheiat la fel ca şi precedentul din campionat, dintre cele două grupări, la diferenţă de un gol în favoarea trupei din Capitală: 30-29.

Radicevic, golghetera finalei

Aşadar, primul trofeu al sezonului merge la Bucureşti. SCM Rm. Vâlcea a rămas în joc pentru cel de-a doilea: titlul naţional, care se va decide pe 19 mai.

Pentru SCM Rm. Vâlcea au marcat în finala Cupei României: Fernandez (7 goluri), Da Silva (6), Glibko (6), Pricopi (4), Lopez (2), Vasileuskaya (2), Popa (1) şi Petrovic (1).

CSM Bucureşti a punctat prin jucătoarele: Radicevic (9), Omoregie (6), Lekic (5), Mehmedovic (4), Lazovic (4) şi Jacobsen (2). (S.S.)